Haberler

Sabiha Gökçen için zorlu ihalede son gülen Limak oldu

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Dünya

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın 20 yıllık işletme hakkı için yapılan ihaleyi 1 milyar 932 milyon euroluk teklifle Limak İnşaat Ortak Girişim Grubu kazandı. Yaklaşık 14 saat süren ve kıran kırana geçen ihalede son gülen İbrahim Çeçen'in İçtaş İnşaat firmasını geride bırakan Limak OGG oldu.

Sabah saatlerinde Savunma Sanayi Müşteşarlığı Salonu'nda basına kapalı olarak başlayan ihalede 5 firma yarıştı. 945 milyon eurodan başlayan kapalı zarf usulü ile yapılan ihalede son kalan son iki firma Limak OGG ve İçtaş-Fraport ortaklığı oldu. 10 milyon euroluk artışlar 37. tura kadar gelen ihalede ilk çekilen firma 1.527 milyar euroluk teklifinden sonra TAV-Esas Holding oldu. 21. turda rakam 1.641 miyar euro iken teklifi sürpriz bir şekilde 80 milyon euro artıran Makyol OGG 22. turda ihaleden çekildiğini açıkladı. Bu aşamadan sonra ihale Çukurova, Limak ve İçtaş arasında geçti. 32. turda Limak'ın 1.871 milyar euro teklifinin ardından Çukurova ihaleden çekildiğini açıkladı.İhale Limak ve İçtaş arasında sürekli artırımla geçerken 1 milyar 920 milyon euroluk teklifin ardından 5 dakika ara verildi ve aranın ardından 1 milyar 931 milyon euro teklif veren Limak, İçtaş'ın çekildiğini açıklamasıyla 37. turda ihaleyi kazandı. İhale Komisyonu'nun Limak'tan jest artırımı istemesinin ardından Limak teklifini 1 milyar 932 milyon euroya çıkardı ve ihale sonuçlandı. Sözkonusu fiyat KDV hariç olarak hesaplandı.

Limak İnşaat adına ihale sonrası açıklama yapan Nihat Özdemir, "İhale çok uzun sürdü. Tabi ihale sürecinde binadan ayrılmadık. Büyük bir mücadele sonunda ihaleyi kazanmış durumdayız. Ortaklarımız Hindistan'dan ve Malezya Havalimanı'nı işleten bir firma. İnşaallah Sabiha Gökçen'i İstanbul'un çok ihtiyacı olan iyi bir havaalanı haline getiririz. Herkese hayırlı olsun" diye konuştu.


Teklif verenler
Kalımcıların 1 milyon euro geçici teminat gösterdiği ihaleye;

- Limak İnşaat AŞ.- GMR Infrastructure L.T.D- Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Gurubu,

- İçtaş İnşaat A.Ş.-Fraport AG Frankfurt Airport Services Worldwide Ortak Girişim Grubu,

- Çukurova Holding A.Ş.-Julius Meinly Investment-N.V Aeroporto Di Venezia Marco Polo Save SPA Ortak Grişim Grubu,

- Mak-Yol İnşaat AŞ - ETİ Bakır A.Ş - Airport Propesty Management Group Ortak Grişim Grubu,

- TAV Havalimanları Holding A.Ş - Esas Holding A.Ş Ortak girişim grupları teklif verdi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.