Haberler

Büyükşehir’den Adalar’a 50 yıldır beklenen dev yatırımlar

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Adalar’ın 50 yıldır özlemini çektiği su, doğalgaz, altyapı ve çevre yatırımları İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “İş yapmaktan temel atma töreni yapamıyoruz. Açılışları da toplu olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Adalar’da yaptırılan İçme Suyu ve Atıksu Şebekesi Terfi Merkezi ve Yağmur Suyu Kanalı, At Ahırları ve Çevre Düzenlemesi, Heybeliada İskele Meydanı ve Çevre Düzenlemesi, Büyükada İskele Binası Bakım ve Onarımı ile Adalar Belediyesi Ümit Oğuzoğlu Spor Tesisi’nin açılışı Başkan Kadir Topbaş tarafından gerçekleştirdi. Açılışta Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden, Adalar Belediye Kaymakamı Eyüp Duman, AK Parti İstanbul Milletvekili Nusret Bayraktar, Vatikan Büyükelçisi Antonio Lucibello ile Hristiyan ve Musevi Cemaatlerinin temsilcileriyle çok sayıda Ada halkı katıldı.

Büyükada İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 20 gün içinde açılışını yaptıkları 82 yatırımın toplam maliyetinin 1 milyar 16 milyon YTL olduğunu belirterek, 3 yılda İstanbul’a 15 milyar YTL yatırım yaptıklarını söyledi.

İstanbul’da 3 yıl içinde 520 bin yeni aracın trafiğe çıktığına ve 1 milyon nüfus artışı yaşandığına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, ulaşım alanında 2012 yılına kadar birinci etap hedef için deniz, kara ve raylı sistemde toplam 22.5 milyon YTL yatırım yapacaklarını kaydetti. İstanbul’u şantiye alanına dönüştüğünü ve bir o kadar da yer altı çalışması yapıldığını dile getiren Kadir Topbaş, bir rekora imza atarak 3 yılda 126 kavşak yaptıklarını dile getirdi. Raylı sistemi 560 kilometre olarak planladıklarını ve bu sistem tamamlandığında ulaşım probleminin büyük ölçüde ortadan kalkacağını vurgulayan Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

Büyükşehir’den daha önce ‘üvey evlat’ olan Adalar’a dev yatırımlar…
“İstanbul yollarının erişiminde o kadar büyük hamleler yapıldı ki, 100 yılda kat edilecek mesafe 10 yılda kat edildi. Planladığımız raylı sistem tamamlandığında Silivri’den metroyla kolayca Beykoz’a, Kartal’a ya da Sarıyer’e ulaşılabilecek. Biz bütün bu yatırımları kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Üstelik sorumlu olduğumuz alanlar 3.5 kat artarak il sınırlarıyla çakıştı ve belediyemize verilen pay geçmişte yüzde 7’yken, dönemimizde yüzde 4’e düştü. Buna rağmen dev yatırımlar yatırımlar yapıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en önemli hizmetlerini gerçekleştirdik ve ‘İstanbul için daha neler yapabiliriz’ diye çabalıyoruz. Biz hep bitirdiğimiz işleri söylüyoruz. Eskiler gibi cek-cak lı konuşmuyoruz. Yapacağımız işleri söyleyerek vakit kaybetmiyoruz. Biz yapıyoruz ve bu hizmetlerden rahatsız olanlar var. Adama sormazlar mı ‘daha önceki belediyeler neden bu yatırımları yapmadı’ diye.”

Çevre konusunda ise göreve geldiklerinde teslim aldıkları 30 milyon metrekarelik aktif yeşil alana 14 milyon metrekare yeşil alan eklediklerini hatırlatan Kadir Topbaş, Çevre ve Orman Bakanlığından aldıkları kent ormanlarını İstanbulluların kullanımına sunduklarının da altını çizdi. Bugüne kadar 92 kilometre dere ıslahı yaparak denizlerin kirlenmesini önleme çalışmalarını hızlandırdıklarını ve şu anda 170 kilometrelik sahil bandında İstanbulluların denize girebildiğini ifade eden Topbaş, yıllarca gereken yatırımlardan mahrum bırakılan Adalar İlçesi’ne getirdikleri doğalgazın tek başına maliyetinin bile 11.5 milyon YTL olduğunu söyledi. Üvey Evlat muamelesi gören Adalar Belediyesi’nin kendi dönemleriyle beraber kötü talihini kırdığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilçenin artık turizm adına çok daha önemli görevler üstleneceğini kaydetti.

Yaklaşan genel seçimlerle ilgili de konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Tarlada izi olanın ekinde yüzü olur. Şimdi hasat zamanı” dedi. İktidarla aynı partiye mensup olarak çalışmanın İstanbul’a çok şey kazandırdığını ifade eden Kadir bunun böyle devam etmesi durumunda hizmetlerinin artarak devam edeceğini dile getirdi. Başkan Topbaş, Türk halkının son seçimlerde sözlerinde durmayan siyasilerin defterini dürdüğünü ve kolay kolay bu defteri dürülenlerin eski hale gelemeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Adalar Belediye Başkanı Coşkun Özden de çok önemli bir mozaik olan Adalar İlçesi’nin altyapı eksikliklerinin büyük ölçüde giderildiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin hayati yatırımlarından dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti. Maddi olarak sıkıntılı bir belediye olduklarını ifade eden Özden, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle ilçede doğalgaz gibi 50 yıldır hayal edemedikleri hizmetlerin hayata geçtiğini anlattı.

Konuşmaların ardından Kadir Topbaş, Coşkun Özden ve Milletvekili Nusret Bayraktar kurdele keserek yatırımların toplu açılışını yaptılar. Kadir Topbaş ve beraberindekiler daha sonra Heybeliada ve Burgazada inceleme gezisi yaparak vatandaşlarla sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Topbaş Burgazada’da Ümit Oğuzoğlu Spor Tesisi’nin açılışında sahaya girerek maçın başlama vuruşunu yaparken, geçen yıl geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden milli yüzücü Ümit Oğuzoğlu’nun Eşi Serap Oğuzoğlu da Topbaş’a Oğuzoğlu’nun isminin yazılı olduğu t-shirt hediye etti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.