Haberler

Bir tıkla 'tasdix'name verilir

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Seray Şahiner
Tasdix isimli sistem Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyor. Fikir ve sanat eseri sahipleri artık bu sitemi kullanarak belgelerine internet aracılığıyla, eserin oluşturulduğu anda zaman damgası ekleyebilecek ve eserin oluşturulduğu andan itibaren üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadığını gösteren, herhangi bir uyuşmazlıkta delil olarak gösterebilecek bir sayısal zaman damgasına sahip olabilecekler. Böylece, hukuki açıdan bu çalışmaların özgün ve kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları kolaylaşacak.

Eczacıbaşı Bilişim ve e-Güven Türkiye'de başlattığı bir uygulama olan tasdix'e başta müzisyenler ve grafikerler olmak üzere pek çok sanat ve iş kolundan talep var.

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun Tas-dix'in, kullanımı kolay ve ekonomik bir çözüm olacak şekilde tasarlandığını belirterek şu açıklamayı yapıyor:

Masraflı Yöntemler Bitiyor
"Kullanıcılar ücretsiz olarak üye oldukları Tasdix internet sitesinden, ihtiyaçları kadar kontör satın alarak hemen dosyalarına zaman damgası ekleyebilirler. Oluşturulan sistemde kullanıcının dosyasına veya dosyanın içindeki bilgilere erişim söz konusu değil. Tasdix, Internet üzerinden yapılan basit bir işlemle dokümanlarınızı hiçbir yere göndermeden, bilgisayarınızın üzerinde damgalamanızı sağlıyor. "

Tasdix için düzenlenen tanıtım toplantısında konuşma yapan Avukat Erdem Türke-kul zaman damgası Tasdix'in fikri haklar sürecine nasıl bir etkisi olacağınma dair görüşlerini şöyle açıkladı:

"Ülkemizde fikri hakların korunmasıyla ilgili yaşanan sorunların en önemlilerinden biri, hak sahipliğin kanıtlanması sorunudur. Uygulamada hak sahipliğinin kanıtlanması için eserin noterde suretinin çıkarılması, iadeli taahhütlü mektupla eser sahibinin eseri kendisine yollaması gibi masraflı ve içeriğin gizliliği açısından güvenli olmayan çeşitli yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerin hepsinin ortak noktası eserin oluşturulma anı ile ilgili zaman bilgisinin kayıt altına alınması ve bunun mahkemelerde delil olarak kullanılabilmesi. Tasdix, eserin oluşturulma anını kanıtlayabilecek nitelikte, delil elde etmemizi sağlayarak bu sorunu çözümlüyor. "

Erdem Türkekul tasdix'in yasal geçerliliği konusunda şöyle konuştu:

Bilgiler Yasal ve Geçerli
"5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu sayısal zaman damgasını 'elektronik verinin üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve / veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imzayla doğrulanan kayıt' olarak tanımlar." Tasdixleme işlemleri sırasında oluşan zaman damgası ve ilgili elektronik sertifikaları, Zaman Damgası Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet veren E-Güven tarafından oluşturulduğunu belirten Türkekul, E-Gü-ven'in kanun ve ilgili mevzuattaki yasal gereksinimleri yerine getirerek Telekomünikasyon Kurumu'na bildirimde bulunmuş ve gerekli yetkiye sahip elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olduğunu söyledi ve söylerini şöyle tamamladı. "Bu nedenle tasdixleme işlemleri sonucunda oluşturulan zaman damgası bilgileri tamamen yasal ve geçerlidir."

Her zaman damgası vurma işleminin 1 kontör olacağı sistemde, Tasdix'e üye olduğunuzda hesabınıza 1 kontör yükleniyor. 5, 10, 100 veya 500 kontörlük paketleri kredi kartı veya banka havalesi ile satın alınabileceği sistemde beş kontörün fiyatı 25 YTL. http://www.tasdix.com
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.