Haberler

Pepe: Yanan yerlerin bir metrekaresini bile işgal ettirmeyiz

Tarih: 10 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mükremin Albayrak
Son günlerde peş peşe çıkan orman yangınları, kaçak yapılaşma endişesine yol açtı. Ancak sıkı tedbirler uygulayan Orman Bakanlığı, zarar gören bölgeleri tel örgülerle çevirerek ağaçlandırmayı planlıyor.

Zaman'ın sorularını cevaplayan Bakan Osman Pepe, bu yıl kaybedilen her ağaca karşılık 25 fidan dikileceğini açıkladı. Ülke genelinde toprakla kavuşacak fidan sayısı ise 5 milyon. Bodrum'da kül olan 50 hektarlık alana 80 bin servi dikilecek. Sabotaj şüphesine yol açan yangınların vatandaşın kafasında soru işareti oluşturduğunu belirten Pepe, "Bir metrekarelik yerin bile yapılaşmaya açılmasına izin vermeyiz. Bu doğrultuda hareket edenler varsa kesinlikle amaçlarına ulaşamazlar." dedi. Son dört yılda 15 bin hektar orman alanının yangınlarda zarar gördüğüne dikkat çeken Pepe, buna karşılık 400 bin hektarın ağaçlandırıldığını vurguladı.

Sivil toplum örgütü temsilcileri de, Anayasa'nın 169. maddesine göre yanan ormanlık alanların aynı yıl içerisinde tekrar ağaçlandırılmasının zorunluluk olduğunu belirtti. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yanan alanların bu yıl içerisinde ağaçlandırılacağını söyledi. Pepe, buralarda hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyeceğini vurguladı. Pepe, Türkiye'de son dört yılda çıkan yangınlarda kaybedilen ormanlık alanların ortalamasının 15 bin hektar olduğunu, buna karşılık ağaçlandırılan alanın ise 400 bin hektara ulaştığını söyledi.

Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Mustafa Yumurtacı, yanan alanların ağaçlandırılmasının yasa gereği zorunlu olduğuna dikkat çekti. 2006 yılında yanan alanların büyük çoğunluğunun tekrar ağaçlandırıldığını kaydeden Yumurtacı, "Üzücü olan yetişkin ağaçların yanması." dedi. Yumurtacı, yanan yerlerin yapılaşmaya açılması endişesi yerine çıkan yangınların en kısa zamanda söndürülmesi için çalışma yapılmasını istedi.

Türkiye Orman Mühendisleri Odası Eski Başkanı Salih Dönmezışık ise ağaçlandırılan alanların takibinin iyi yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dönmezışık, "Geçmişte yanan yerler ağaçlandırıldıktan belli bir süre sonra iyi takibi yapılmadığı için yapılaşmaya açıldı. Sahil kesimindeki tatil bölgelerinin birçoğu bu yolu takip etti." şeklinde konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.