Haberler

Yangın, tarih dinlemedi

Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli beldesindeki yangın, 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca ciddi şekilde hasar meydana getirdi. Yangında mavi tur koylarının yanı sıra binlerce yıllık kültür mirası da yok oldu.

Klaros Kehanet Merkezi ile yanında bulunan MÖ 2. yüzyıldan kalma Notion Antik Kenti'ni de içine alan yangının, 3500 kişilik antik tiyatro ile kaya mezarlarının bulunduğu kısımda büyük zarar meydana getirdiği belirtildi. Ege Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Klaros Kazı Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin, yangında Klaros'un zarar gördüğünü, ancak asıl hasarın Notion Antik Kenti'nde meydana geldiğini söyledi.

Klaros'un dünyanın üç büyük kehanet merkezinden biri olduğunu, yanındaki antik kentin adının da Notion olduğunu belirten Şahin, 2001 yılından bu yana Klaros kazısı başkanlığı yaptığını söyledi.

'Bir hazine yok oldu'
Yangını haber aldığında ilk tepkisinin ağlamak olduğunu belirten Şahin, hemen yardımcısı ve oğluyla birlikte bölgeye hareket ettiğini, makilik alanı sulayarak Klaros'u korumaya çalıştıklarını söyledi.

Alevlerin hızla Notion'un bulunduğu bölgeye ilerlediğini, sahile indiğinde buradaki antik tiyatronun yandığını gördüğünü bildiren Şahin, "Burada güneş batımı seyircilerin oturduğu yere vurur, çok güzel bir manzarası vardı" dedi.

Şahin, şöyle devam etti: "Bir hazine yok oldu. Bu saatten sonra tiyatroyu ne kadar kurtarabiliriz? Taş ve mermer eserler yangında patlayabiliyor, kireç taşına dönüşebiliyor."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.