Haberler

Tarih katliamı seçim malzemesi

Tarih: 11 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
İzmir'de düzenlenen basın toplantısıyla, Allianoi Antik Kenti konusunda kamuoyunun ve bölge köylülerinin aldatıldığı belirtildi. DSİ yetkililerinin son günlerde verdikleri 'Yortanlı Barajı'nda ağustosta su tutacağı' yönündeki demeçlerin hukuksuz ve aldatmaca amaçlı olduğunu belirten Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Hilal Küey, "Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığındaki bilim heyeti, DSİ'nin oluşturduğu Allianoi'nin çevresini bir metre duvarla çevirip sulara bırakmak diye özetlenebilecek projeye onay verdi mi ki Yortanlı Barajı su tutacak" dedi.

Bilim kurulundan net görüş gelmeden, duvar projesinin uygulamaya geçirilemeyeceğini söyleyen Küey, "Açtığımız davaların sonuçlanmasının beklenmesi gibi bir hassasiyeti artık ne DSİ'den, ne de Kültür Bakanlığından bekliyoruz. Tarihi korumak gibi bir hassasiyetin yetkililerde olmadığını görüyoruz" dedi. Bilim heyeti raporunun beklen-memesinin hukuk devletinde suç oluşturacağını anımsatan Küey, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir II. Numaralı Koruma Kurulu'nun bize yazdığı yazıda 'Koruma Bölge

Kurulu'nca değerlendirilmek üzere müdürlüğe iletilmiş olan bir bilim kurulu raporu bulunmadığı' açıklandı. Mevcut Koruma Kurulu'nun, DSİ'nin projesini onaylamayacağı, o nedenle de yine bakanlığın oluşturduğu Koruma Kurulu'nun değiştirileceği yolunda, ne yasa ile ne de hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmayan duyumlar almaktayız. Bu duyumlar doğru çıkarsa ve ortaya DSİ projesine onay verecek yeni bir bilim heyeti çıkarsa bu husus da açıkça suç oluşturur. Kaldı ki Yortanlı Barajı'nın henüz kanaletleri mevcut değil, ihalesi dahi yapılmadı."

Küey, ortada eksik bir inşaat olduğunun bilindiğini, buna rağmen 'koca bir tarihin günlük seçim propagandasına feda edilmek istendiğini' belirtti.

Küey'in ardından söz alan Alianoi Kazı Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Yaraş, kendilerine mayısta verilmesi beklenen kazı ruhsatının gelmediğini ve 45 günlük kayıpları olduğunu söyleyerek, kaybedilen her günün çok önemli olduğunu vurguladı. "Kültür Bakanlığı yetkilileri hiçbir zaman yanımızda olmadı. Bugüne kadar Alli-anoi'den çıkardığımız 12 binden fazla eseri Bergama Arkeoloji Müzesi'ne teslim ettik" diyen Yaraş, DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sa-rıyıldız'ın Allianoi'nin isminin doğru olmadığı konusunda spekülasyon yaptığını ve amacının konuyu saptırmak olduğunu söyledi. Bölge köylülerinin, Allianoi'yi savunanlara karşı kırşkırtıldığına dikkat çeken EGEÇEP Dönem Sözcüsü Arif Ali Cangı ise, "Suçlarını örtbas etmeye çalışarak ucuz oy avcılığı yapıyorlar. Barajda su tutulmasını sağlayanlar bunun hukuki sorumluluğuna ve dünyaya rezil olmaya razı olur. İzmir milletvekili adaylarından Burhan Ozfatura bizi 'ideolojik saplantısı olan 10 kişi' olarak tanımladı. Evet, bizim, insanlığın ortak kültürel mirasını koruma amacını taşıyan bir ideolojimiz var" diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.