Haberler

Bornova''daki 14 yıllık dev çukura kültür merkezi yapılacak

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Can Ercan
Bornova''daki 147 yıllık tarihi Peterson Köşkü''nün yanında bulunan çukura kültür merkezi yapımı için çalışma başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 1993 yılında kültür merkezi yapılması için açılan dev çukuru yerinde inceledi. Bakan Koç''a, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç ile Bornova Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan eşlik etti. Hiçbir işi yarım bırakmamak gerektiğini belirten Bakan Koç, "Ben bakan olduğumdan beri 150 tane yarı yapılı kültür merkezini üzerime devraldım ve 2 sene içinde bunların 30 tanesini bitirdim." dedi. Kültür merkezlerinin yapımının önemli olduğunu belirten Bakan Koç, Peterson''un yanında yapılacak kültür merkezinin Konak''taki kültür merkezinden daha güzel olacağı umudunu taşıdığını söyledi. Bakan Koç, Peterson Köşkü''nün restorasyonu ve yapılacak kültür merkezi çalışmalarını yakından takip edeceğini, ancak asıl işin belediyeye düştüğünü vurguladı. Peterson''da yapılacak kültür merkezi dışında Alsancak''ta da bir kültür merkezi yapacaklarını ifade eden Atilla Koç, "Turizm işletmeciliği dışında ilk defa kültür işletmeciliği yapacağız. Hep turizm işletmeciliğinde yap-işlet-devret yöntemi vardı, şimdi bu yöntemi kültür işletmeciliğine de taşıyacağız." diye konuştu.

Bu yöntemle sanatın işletmesinden para kazananların önünü açtıklarını belirten Bakan Koç, kültür açısından önemli ivmelerin kazandırılması için özellikle İzmir, Ankara ve İstanbul gibi illere ek kültür merkezleri yapılması gerektiğini söyledi. İzmir''de termal turizmle birlikte kongre turizmini de geliştirmek gerektiğini belirten Bakan Koç, EXPO''nun bunun için bir vesile olduğunu anlattı. Bakan Koç ayrıca İzmir''deki Tekel tütün depolarının 17 Temmuz''da tahsise çıkacağını açıkladı. ''Daha önce Arkas''a vereceğinizi açıklamıştınız'' sorusu üzerine Koç, "Ben kanun adamıyım, tahsise çıkarım, Arkas alırsa memnun olurum, ama bir başkası da alırsa ona da veririm" dedi.

Bornova''daki çukurun 10 yıl önce 7 milyon YTL''ye ihale edildiğini belirten Bakan Koç, merkezin şimdiki yapım maliyetinin 30-35 milyon YTL olarak tahmin edildiğini kaydetti. Bakan Koç, liman bölgesindeki viyadüklerin kötü görüntü oluşturduğunu, yeni bir projeyle bu viyadüklerin kullanılabileceğini söyledi. Koç, yapım maliyetinin fazla tutabileceğini; ancak bunun yapılması gerektiğini söyledi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.