Haberler

Mogan’da sonunda korkulan oluyor

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Ayşe Türkmez
Gölbaşı Mogan Gölü’nde kuraklık nedeniyle sular çekilince kıyı bölgelerde yosunlaşmalar meydana geldi. Son iki ay içerisinde yaklaşık bir metre kadar düşen su seviyesinin daha da düşeceği belirtildi. Mogan’a su girdisi olmaması halinde Ağustos ayı içerisinde koku başta olmak üzere kıyı bölgelerde bataklıklar oluşacağı öne sürüldü.

Mogan’da suların çekilmesi ile ortaya çıkan yosunların daha da artması bekleniyor. Bu yıl yağışın az olması nedeniyle Mogan’a etkili su girdisi olmadı. Su kaynaklarının da kuruduğu göl için umutlar Kesikköprü’den Büyükşehir Belediyesi’nin projesiyle getirilen suya umut. Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan Gölü’nün yaz mevsiminde sularının hızla çekildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu yıl kar ve yağmur fazla yağmayınca göle su girdisi az oldu. Havaların çok sıcak olması, nemlenmeyi artırıyor. Ayrıca göldeki kamışların ve diğer bitkilerin beslenmesi de suyu çekiyor. Tüm bu faktörler gölde su seviyesinin her geçen gün düşmesine neden oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin getireceği sudan bir kısmının göle verilmesi, Mogan’ın sürekli böyle gündeme gelmesini engelleyecektir" dedi.

Göl-Der''den bataklık uyarısı
Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Derneği Başkanı İsa Ömercan, gölde su seviyesinin bir ay içerisinde çok düşeceğini ve kıyılarda bataklık oluşacağını söyledi. Ömercan, "Sıcaklıklar böyle devam ederse, su seviyesi iyice düşeceği ortadadır. Dolayısıyla bataklıklar ve sivrisinekler de ortaya çıkacaktır. Büyükşehir Belediyesi’nin Kesikköprü’den getireceği su, gölün sorununu kökten çözecektir. Ancak su gelene kadar da tedbirlerin alınması gerekir. Göl çevresindeki oluşan ve oluşmakta olan bataklık alanların sürekli ilaçlanması gerekmektedir. Larva döneminde ilaçlamanın yapılmaması ya da eksik yapılması, bugün sivrisenek şikayetlerini artırmıştır. Etkili ilaçlama yapılmalıdır" dedi.

Tankerle su çekiliyor iddiası
Gölden tankerlerle su çekildiği iddialarının olduğunu öne süren İsa Ömercan, "Gölün su seviyesi birden bire düştü. Bunun bir nedeni de tankerle su çekiliyor iddialarıdır. Bu konuda denetimler yapılmalıdır. Mogan’ın boş alanları kontrol edilmelidir. Özellikle akşamları güvenlik görevlileri olmalıdır. Bu konuda siyasetçilerin, parti adaylarının Mogan konusunda proje üretmeleri gerekir" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.