Haberler

Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak elma ile armudu kıyaslamak gibi olur

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Nurten Erk Tosuner
Antalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport ile alan IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, "Antalya ile Sabiha Gökçen’i kıyaslamak, elma ile armudu karşılaştırmaya benzer. Aldığımız ihale Antalya terminal binasının işletmesi. Sabiha Gökçen ise benzin istasyonu da olan komple bir havaalanı işletmesi" dedi.

Antalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport ile birlikte alan İbrahim Çeçen (IC) Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, kendi verdikleri fiyatın Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesi sonunda oluşan rekor fiyatla kıyaslanmasının doğru olmadığını söyledi. Geçen ay yapılan Antalya Havalimanı ihalesini Alman Fraport-IC Holding (İbrahim Çeçen Holding) ortak girişim grubu 2 milyar 371 milyon Euro bedelle (3 milyar 197 milyon dolar) kazanmıştı. Sabiha Gökçen için yapılan ihaleyi ise 14 saatlik bir yarışın ardından 3.5 milyar dolara (KDV ve yatırımlar dahil 2 milyar 932 milyon Euro) Limak İnşaat AŞ.- GMR Infrastructure L.T.D- Malaysia Airport Holding Berhad Ortak Girişim Grubu almıştı.

İkisini kıyaslamak yanlış:
İbrahim Çeçen, "Antalya ile Sabiha Gökçen kıyaslanamaz. Bizim aldığımız ihale Antalya terminal binasının işletmesi. Sabiha Gökçen ise komple bir havaalanı işletmesi. Alışveriş merkezleri, benzin istasyonu herşeyi var. İkisini kıyaslamak elma ile armutu kıyaslamak gibi olur" dedi.

600 milyon dolar yatırım:
İbrahim Çeçen, her iki ihalenin ödeme şekillerinin de farklı olduğuna dikkat çekerek, "Bizim süremiz 17 yıl ve biz de 600 milyon dolara yakın yatırım yapacağız. Ödemeye bu yıl başlayacağız. Ama Sabiha Gökçen’in ilk 3 yılı ödemesiz bir kiralama. Bizimle mukayese edilmemesi gerekiyor" diye konuştu.

Heyecandan limitimizi çok aştık:
İbrahim Çeçen, ihalenin de çok heyecanlı geçtiğini belirten İbrahim Çeçen, "Biz limitimizi çok aştık. İhale heyecanıyla limitimizi çok aştık. Bizim limitimiz 1 milyar 600 milyon Euro’ydu. 1 milyar 921 milyon Euro’ya kadar çıktık" diye konuştu.

Böyle uzun ihale görmedim:
Türkiye’de 38 yıldır ihalelere katıldığını belirten İbrahim Çeçen, "Şimdiye kadar böyle uzun bir ihale görmedim açıkçası. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın bu konudaki ilk ihalesiydi. Bu konuda deneyimi yoktu. Dosyaları önceden alıp inceleselerdi bu kadar uzun sürmeyebilirdi" dedi.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.