Haberler

Ormanlarımız

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Deniz Som
Türkiye''de orman yangını istatistiklerinin Orman Kanunu''nun kabul edildiği 1937 yılında başladığını söylüyor Çukurova Üniversitesi''nden Prof. Dr. İbrahim Ortaş ve şöyle diyor:

"70 yıl içinde yaklaşık 80 bin orman yangınında 2 milyon hektara yakın orman alanı yanmıştır. İstatistiklere göre orman yangınlarının çıkış nedenlerinin yüzde 6''sı doğal nedenler, yüzde 94''ü insanlardan kaynaklanan nedenlerdir. İnsan kaynaklı yangınların büyük kısmı kasıt, ihmal, dikkatsizlik ve kazalardan kaynaklanıyor. Ancak, her üç yangından birinin nedeni de tam olarak bilinemiyor. Ormancıların genel görüşü Türkiye''de orman yangınlarının yüzde 42''si ihmal ve dikkatsizlikten çıkıyor, en dikkatsizler ise çoban ateşi yakanlardır.

Ülkemizdeki en büyük orman yangınları genelde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanıyor. Bu yangınların çıktığı yerler genelde deniz kıyıları ve turizme uygun nitelikteki alanlardır. Sabotaj ihtimali her zaman vardır.

Ülkemizde bugüne kadar, her ne kadar yasa gereği yanan alanların ağaçlandırılması söz konusu ise de genelde bu alanların niteliğini kaybettiği ileri sürülerek 2B yasası ile imara açılması önerilmektedir. Oysa yakılan yerler mutlaka zaman kaybedilmeden ağaçlandırılmalıdır. Yakılmış ve çıplak alanlara fidan dikiminde mutlaka kök mantarı aşılamasının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bitkiler gelişmemektedirler. Bu şekilde yakılan alanlar 2B niteliğine düşürülmeden mutlaka yeni dikimlerle ve kök mantarı uygulayarak yeniden yeşil alan konumuna getirilmelidir.

Yangının zararını azaltmanın yolu hiç kuşkusuz toplumsal bilinçlenmedir. Yunanistan geçen hafta örnek bir davranış gösterdi. Atina yakınlarındaki Ulusal Doğal Park''taki yangında hükümetin ihmali olduğu gerekçesi ile halk parlamento önünde büyük bir gösteri yaptı ve yanan yerlerin yerleşime açılmamasını istedi. Ülkemizde aynı anda birçok yerde başlayan yangınlarda ise ne kuşku duyan oldu ne de hesap soran birileri!

Türkiye''de Akdeniz''in zengin flora ve faunasının korunması, geliştirilmesi, yangına karşı önlemlerin alınması bir ulusal sorun olarak ele alınmalıdır. Yanan yerlerin, 2B yasası gibi kolay mülk edinme süreçlerine bırakmayacak şekilde sıkı yasal düzenlemeye alınması sağlanmalıdır. Ayrıca her türlü orman alanının her ne surette olursa olsun madenciliğe açılımının kesinlikle yasaklanması da gerekmektedir!"

Yasadışı çalıştırılan bir çocuk: K.B.

AKP''Lİ Devlet Bakanı Ali Babacan , seçim propagandası çerçevesinde 11 yaşındaki oğlu K.B. ''nin Ankara Siteler''de saati 1 Yeni Lira''dan çalıştığını açıkladı. K.B''nin çalıştığı işyeri Ali Babacan''ın babası Hilmi Babacan ''a aitmiş.

Şimdi bir de Mustafa Saraç ''ı dinleyelim: "Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı, ülkemizde çocuk işçi çalıştırılmasının yasak olduğunu unutmuş görünüyor. Kaldı ki, evrensel insan hakları açısından, yasak olmasaydı dahi, bir devlet görevlisinin oyun çağındaki çocukların para karşılığı çalıştırılması gibi bir insanlık ayıbını asla ''sevimli'' göstermemesi gerekirdi.

Dede patron Hilmi Babacan, torun işçi K.B.''nin 11 yaşında olduğunu belirtiyor. Halbuki, 4857 sayılı İş Kanunu''nun 71. maddesinde, ''15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır'' yazıyor.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu''na göre, 14 yaşını doldurmayan çocuklar, çırak da olamıyor. K.B., aynı kanuna göre, ''aday çırak'' dahi sayılamıyor.

Patron dede, Devlet Bakanı oğlunun çocukluğunda da aynı yasakları deldiğini övünerek anlatıyor. Ali''nin çocukluğunda sadece tatilde değil okul döneminde bile kasada oturup fatura kestiğini açıklıyor.

Çekirdekten tüccar siyasetçi olmakla övünenlerin, ticaret kanunlarıyla yetinmeyip, iş kanununu ve ''çocuk hakları bildirgesi''ni de iyi okumaları gerekiyor."

Çıkış

Şevket Çorbacıoğlu: "Yolun solu, karanlığın sonu gözüktü!"

Şarap

Yaşar Şengel: "Vaatlere bakarsanız, her parti bir şeylerin fiyatını indirecek. Ey siyaset erbabı; şarap ve rakı fiyatını indirmeyi düşüneniniz yok mu?"

Türbedar

Müjgan Sönmez: "Sözleşmeli işçi alırken Kuran''a el bastıranlar, kurum amiri atarken türbe yaptırma sözü mü alıyorlar!"

Davet

Kemal Saçlı: "İmamları asıl görevlerinde görmek çok daha hoş olacağı için iktidardakileri hoşgörüye davet ediyorum."

Yağmur Ekim

TMSF Toprak''ın Aslanlı Köşk''ten çıkmasını istemiş.

O da "kap-lan"lı köşke geçer!

- RTE, uzlaşacakmış...

"Beraber uzlaştık biz bu yollarda!"
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.