Haberler

‘Bu aymazlıkla daha çok orman yakarız’

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel
Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de her orman yangını çıkmasının ardından sorumluların yüzeysel açıklamaları ve aymazlıkları devam ettiği sürece, orman yangınlarının süreceğini bildirdi.

Oda tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, “Ne önlem alınırsa alınsın, bir yerde orman varsa orada orman yangını çıkabilir; bu, olağan bir durumdur. Ancak, bu yer eğer Türkiye ise, olağandışı olan, hiç orman yangınının çıkmamasıdır” denildi. Orman yangınlarının çıkmasında birçok etkenin olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu etkenlerin, yangınların, daha az çıkmasını ve orman yanmasını da tümüyle rastlantılara bıraktığı vurgulandı.

Açıklamada, asıl sorunun, ormanların yanması değil, yangın sayısının ve yanan ormanların en aza indirilmesi olduğuna değinilerek, “Bu da, ancak ekolojik, teknik ve teknolojik, ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal süreçlerin birlikte, bütünleşik bir yaklaşımla ele alınıp yönlendirilmesiyle başarılabilecek bir durumdur” denildi.

Alınması gereken önlemler
- Anlamlı, ayrıntılı ve sürekli veri tabanı oluşturulmalı, araştırmalar yapılmalı,
- Yönetsel yapı etkinleştirilmeli,
- Başta yangınlara karşı dirençli yapıların oluşturulması olmak üzere orman yangını çıkma olasılığını azaltabilecek ormancılık uygulamalarına ağırlık verilmeli,
- Başta ormanlarımızın içinde ve bitişiğinde yerleşik olanlar olmak üzere yurttaşlar ormancılıkla barıştırılmalı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.