Haberler

Golf Alanlarına Antalya''da Çevreci Tepkisi: Golf sahaları yeniden orman haline getirilsin

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, binlerce ağaç kesilerek yapılan golf sahalarının yeniden orman haline getirilmesini istedi.

TTKD Başkanı Hediye Gündüz ve bir grup çevreci, Antalya''nın Belek beldesinde ağaçların kesildiği bölgede açıklama yaptı. Bir ağaç kesen orman köylüsünün iki yıl hapis yattığına dikkati çeken Hediye Gündüz, "Ancak binlerce ağaç kesenlere karşı bir şey yapılmıyor. Belek Turizm Yatırımcıları Birliği (BETUYAB) birkaç kişi için yapılan bu yerleri kapatıp yeniden ağaçlan-dırmahdır. Binlerce ağaç kesilerek yapılan golf sahaları yeniden orman haline getirilsin" dedi.

Bir golf sahasının 1000 ile 2000 dönüm alanda kurulduğuna işaret eden Gündüz, golf alanlarının sulanması için yeraltı sularının yok edildiğini, çevrenin katledildiğini iddia etti. Gündüz, ormanlara sadece çevreciler değil, devlet, vatandaş herkesin sahip çıkması gerektiğini kaydederek, "Herkese sesleniyoruz: Gelin golf alanlarını tekrar orman haline getirelim" diye konuştu.

Küresel ısınma nedeniyle Akdeniz ülkelerinde yaşayanların gelecek yıllarda kuzey ülkelerine göç etmek zorunda kalacağını savunan Gündüz, Akdeniz ülkelerinde yaşayanların gelecekte iklim mültecisi olacaklarını, Belek''teki orman kaüiamının bunu hızlandıracağını söyledi. Gündüz, bu nedenle herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini belirtti.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci ve Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu''nun istifasını isteyen Gündüz, son yıllarda ormanların ya yakıldığını ya da otel yapıldığını, bu dönemde Lara, Oymapınar, Kurşunlu, Doyran gibi ormanlık yerlerin yok olduğunu söyledi.

Antalya Kent Konseyi Çevre Grubu Başkanı Murat Yıldırım da Belek ormanlarının 1957 yılında milli bir proje ile dikildiğini, ormanın denizden gelen kumula karşı doğal fren görevi oluşturduğunu kaydetti. Yıldırım, Serik ve Manavgat ovalarının tarımının kumlardan korunması için dikilen ağaçların kesilmesiyle bu ovaların yeniden çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını iddia etti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.