Haberler

Beyoğlu''ndaki tarihi binalar KUDEB çatısı altında onarılacak

Tarih: 12 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Beyoğlu Belediyesi, ilçedeki tarihi binaların onarımını KUDEB isimli koruma merkezinden yapacak. Merkeze başvuranlara danışmanlık hizmeti verilecek.

Kuruluşunun 150. yıldönümünü kutlayan Beyoğlu Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın çıkarttığı ilgili yasa uyarınca, tarihi doku açısından önem taşıyan binlerce binanın bakım ve onarımını kolaylaştıran KUDEB''i (Koruma Uygulama Denetim Bürosu) Türkiye''de ilk kuran ve uygulayan ilçe belediyesi oldu. Beyoğlu Belediyesi bu sistem ile bürokratik işlemleri kısaltıp tek bir merkezde toplayarak tarihi binaların bakım ve onarımının çok daha hızlı ve kolay gerçekleştirmeyi hedefliyor. KUDEB, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa İsen ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan''ın katıldığı bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, konuşmasında, artık binasını onarmak isteyen vatandaşların yardım almak için tek merkeze başvuracağını dile getirdi. Demircan, binaların onarımlarında isteyenlerlerin uzman danışmanlık hizmetinden de yararlanabileceklerini belirtti. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası''nın 10-11 ve 57. maddelerinde hükme bağlanan KUDEB, belediyelere, sınırları dahilindeki tarihi binaların korunması, bakımı ve onarımımı süreçlerini hızlandırmalarını sağlayacak yetkiler veriyor. Beyoğlu Belediyesi KUDEB''i Türkiye''de uygulamaya sokan ilk ilçe belediyesi. Bugüne kadar 2005''te yapılan yasal düzenlemeden yararlanarak Beyoğlu''nda bulunan 3 bin binanın bakım, onarım ve yenilenmesine destek olan Beyoğlu Belediyesi, çalışmalarını daha da hızlandırarak önümüzdeki yıllarda daha fazla sayıda binanın yenilenmesini sağlayacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.