Haberler

2012 Tasarımı "Hayal Gücü ve Başarının Yoksunluğu”

Tarih: 13 Temmuz 2007 Kaynak: This is Local London Yazan: Carl Brown Çeviren: Seçil Baran
Barselona Olimpiyat Parkı’nda çalışmış olan, bir mimar, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Londra’nın Olimpiyat Oyunları’na ilişkin heyecanlı raporuna takiben, 2012 Olımpiyat Parkı’nı eleştirdi.

İki hafta önce IOC Temsilciler Kurulu Londra’nın “ sağ görülü planlamasını” ve “görüntü uyumunu” övdü ve olimpiyatların yapılacağı yerin inşasının “etraflıca düşünülmüş” olduğunu ve Londra Olimpiyatları’nın pozitif bir miras yaratmada model olabileceğini soyledi.

Ama, 1992 Barselona Olimpiyatları’nın yapılacağı yerlerin tasarımına yardım etmiş olan, David Mackay, IOC raporunun “doğruluktan yoksun ve yapıcı eleştiri içermeyen, kibar ve hevesli bir sekilde politik” olduğunu söyledi.

Mackay Olimpiyat Parkı’nın tasarımıyla ilgili endişelere sahip.

Mackay “mirasi açıdan mimari ve planlama, Dünya’nın herhangi bir yerinde görülebilecek olan gösteri sanatı etkisi yaratan “bana bak” binaları ile birlikte daha çok Expo’ya benzer” diyor.

“Başarı ve hayal gücünün yoksunluğu söz konusu ve sadece 4 yıl kala, teslim eksik gözüküyor”

Mackay, cok fazla sayıda yapı ve etkinliğin küçük bir alana sıkıştırıldığı ve bunun da sürdürülebilir olmayacağı düşüncesinde.

Ayrıca Olimpiyat Parkı’nın çevresindeki gelişmenin Lea Vadisi’ni tahrip edeceği konusunda da endiseli.

Mackay, “Newham’ın bu olimpik rüzgara kapılıp geri kalan Lea Vadisi’ni uygunsuz sıkışık binalarla yok edeceği endişesindeyim. Benim ricam lütfen ama lütfen öncelikle peyzaj mimarlarının vadi kalıntılarını kurtarmasına izin verin” dedi.
“Barcelona oyunları için kentsel tasarım, teklifte bulunulmadan iki yıl önce bitmişti” dedi Mackay.

“Irak saldırısının dikkatleri dağıtması yüzünden plancılara yalnız 6 ay süre verildi, bu yüzden de bütün yapabildikleri IOC’yle elbirliği yapmaktı,” dedi.

“Lea Vadisi’nin, vadi olarak gerçek doğal mirasının kurtarılmasını göze alacak zamanları yoktu.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.