Haberler

Ataköy’de ‘kira’ kavgası

Tarih: 16 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan Yazan: Necla Dalan
Ataköy Turizm Kompleksi’nde ihale iptalinden sonra kira krizi çıktı. Dünya Göz Hastanesi’nin sahibi olayı Başbakan'a götürdü.

Ataköy Turizm Kompleksi’nde ihale iptalinden sonra kira krizi çıktı. ‘3 milyar dolarlık kompleks denizcilere peşkeş çekilecek’ diye Başbakan’a şikayete giden Dünya Göz Hastanesi’nin sahibi Eray Kapıcıoğlu, “İhale iptal olunca denizciler 1.500 kiracıyı korkutup çıkarmaya çalışıyor” dedi.

Kompleksİn üst kullanım hakkına sahip olan denizcilerin şirketi DATİ’nin Başkanı Şadan Kalkavan ise “Herkes metrekareye 100 dolar kira verirken onlar 5-10 dolar ödüyor. Mahkemeye verdik. Biz mukavelesi bitenlerle görüşüyoruz. Kabul eden kalır, etmeyen çıkar” diye konuştu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından birkaç ay önce satış kararı aldığı, ancak 3 milyar dolar değer biçilen arazinin 500 milyon YTL gibi bir fiyata gideceği yönündeki şikayetler üzerine ihalesi bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle iptal edilen Ataköy Turizm Kompleksi’nde bu kez kira krizi yaşanıyor. Komplekste özelleştirmeden önce kiraladığı arazide 30 milyon dolar yatırımla hastane kuran Dünya Göz Hastanesi’nin sahibi Eray Kapıcıoğlu, arazinin üst kullanım hakkını 33 yıllığına 120 milyon dolara kiralayan DATİ Yatırım Holding’in buradaki 1.500 kiracıya baskı uyguladığını öne sürdü.

TOKİ’nin ihaleye çıktığı dönemdeki tartışmalardan sonra DATİ ile mahkemelik olduklarını hatırlatan Kapıcıoğlu, şunları söyledi:

Kapıcıoğlu: Zam istiyorlar
“Denizciler, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile konuşup araziyi 500 milyon YTL’ye kapatmaya çalıştılar. Konuyu Başbakan Erdoğan’a kadar götürdük. Denizcilerin hevesi kursaklarında kaldı. 3 milyar dolarlık araziyi ucuza alamayınca şimdi kiracılarla uğraşıyorlar. İnsanlara ya kirayı artırmalarını ya da çıkmalarını söylüyorlar.”

Denizcilerin söz verdikleri yatırımları yapmadığını da ileri süren Kapıcıoğlu, “Milyar dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladılar. Tek çivi çakmadılar. Biz devletten kiraladığımız arsaya 30 milyon dolar yatırdık. Kira konusundaki taleplerini dikkate almıyoruz. Zaten öyle bir hakları yok. Bizim 20 senelik kira sözleşmemiz var. Denizciler daha fazlasını istiyor. Mahkemelik olduk ve devletin kanunlarına inanıyoruz” diye konuştu.

Kapıcıoğlu’nun iddialarını yanıtlayan DATİ Yatırım Holding’in Başkanı Şadan Kalkavan ise sözleşmesi bitenlerle görüştüklerini, kimseye baskı yapmadıklarını söyledi.

Mahkeme kararı bekleniyor
Kapıcıoğlu’nun hastanesinin olduğu araziyi her türlü bürokrasiyi kullanarak kendi menfaatine göre bedava kullandığını öne süren Kalkavan, “Kendisiyle mahkemeliğiz. Zamanında burayı metrekaresi 5-10 dolara kiralamışlar. Galeria’daki kiracı 100 dolar verirken onların 5 dolara oturmasına kimse izin vermez. Biz mukavelesi devam edenlerle değil bitenlerle görüşüyoruz. Şartları söylüyoruz. Kabul eden kalır, etmeyen çıkar. Bizim kimseyi zorlayarak kira artırmaya da ihtiyacımız yok” diye konuştu.

TOKİ’nin ihalesi Başbakan Erdoğan’ın emriyle iptal edildi

* Ataköy Turizm Kompleksi’nin “üst kullanım hakkı”, iki yıl önce Özelleştirme İdaresi tarafından 33 yıllığına ihaleye çıkarıldı. Denizcilik sektörünün önde gelen isimleri Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu, Yalçın Sabancı ve Metin Kalkavan’ın da aralarında olduğu 45 ortaklı DATİ Yatırım Holding, burayı 120 milyon dolar bedelle 33 yıllığına kiraladı.

* Yaklaşık 360 dönümlük bir alana yayılan Ataköy Turizm Kompleksi’nin 141 bin 248 metrekarelik arsası, TOKİ tarafından geçtiğimiz Mart ayında satışa çıkarıldı.

* TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Araziyi 500 milyon YTL’den aşağı vermem” diye açıklama yaptı. Arazinin en az 3 milyar dolar edeceğine ilişkin açıklamalar gelince iş büyüdü ve ihale Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile iptal edildi.

* Satışa sunulan hisse üzerinde 10 Temmuz Galeria Alışveriş Merkezi, katlı otoparklar, Dünya Göz Hastanesi, akaryakıt istasyonu, Doğa Garden Restoran, Crowne Plaza Oteli gibi kompleksler bulunuyor.

500 milyon dolarlık yatırım için top TOKİ’de
Ataköy’e 500 milyon dolarlık yatırım planladıklarını ancak TOKİ’ye takıldıklarını anlatan Kalkavan, “Biz TOKİ’ye kârdan yüzde 10 pay alıyor. Bir yüzde 10 daha istiyorlar. Bu yüzden bir türlü izin alamıyoruz. Birkaç gün içinde bu sorunu çözeceğiz. Konuyu Başbakan’a götürdük. ’Yasal hakkınız neyse versinler’ dedi. Sorun çözüldüğünde otel, yeni bir alışveriş merkezi gibi kısımların olduğu dev bir yatırıma başlayacağız” diye konuştu.

‘İzin verilenden daha büyük bina yaptılar’
Şadan Kalkavan, Kapıcıoğlu’nun kuralları ihlal ettiğini belirtti. Kalkavan, şunları söyledi: “Her türlü ihlali yapmışlar. 6 bin metrekare inşaat izni varken 8 bin 500 metrekare bina yapmışlar. Yandaki benzin istasyonu ile hastane arasındaki mesafe 22 metre. Oysa en az 50 metre değilse ruhsat alınamaz. Onları mahkemeye verdik. Kanun onu haklı bulursa kalmaya devam eder. Haksız olduğuna karar verilirse çıkmak zorunda kalır.”

‘Hakettiklerinden fazlasını istiyorlar’
Eray Kapıcıoğlu, Dünya Göz Hastanesi’ni inşa ettikleri alanı 20 yıllığına kiraladıklarını, daha 17 yıllık sözleşmeleri olduğunu söyledi. Eray Kapıcıoğlu, şöyle konuştu:

“Biz denizcilerden daha yürekliyiz. Onların yatırım sözleri lafta kalırken biz arsayı kiraladık. Devlete güvendik, 30 milyon dolarlık yatırım yaptık. Şimdi hakları olandan daha fazlasını istiyorlar. Biz devletin kanunlarına ve kararlarına güveniyoruz.”
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.