Haberler

Yol çalışmaları, okullar açılmadan tamamlanacak

Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Yasin Kılıç
İstanbul''un en önemli sorunlarının başında gelen ulaşım problemi, yapılan yol çalışmalarının eklenmesiyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İstanbul''da devam eden yol inşaatlarının okullar açılmadan tamamlanması için asflatlama çalışmalarına hız verildi.

Bu yıl bu sorunu en aza indirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, İstanbul''da yol çalışmalarını okullar açılmadan tamamlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İSFALT Genel Müdürü Çağatay Kalkancı, amaçlarının okullar açılmadan yol çalışmalarındaki asfalt işlerinin yüzde 90''ını tamamlamak olduğunu söyledi. Yol bakım konusunda yeni birtakım projeler geliştirdiklerini kaydeden Kalkancı, "Okullar açılıncaya kadar asfalt üretimimiz 4 milyon tona ulaşacak. Bu tarihten sonra fazla üretim yapmayacağız. Yapacağımız çalışmaların okullar açılmadan tamamlayarak trafik sıkışıklığı yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayi ve Ticaret AŞ (İSFALT) ABD ve AB ülkelerinde uygulanan asfalt geri dönüşüm sistemini uygulamaya başladı. TÜBİTAK Marmara Araştırmalar Merkezi işbirliğiyle İstanbul''da da uygulanacak sistem ile kullanılmayan asfaltın geri dönüşümünü sağlayacak. İSFALT''ın Ümraniye''deki fabrikasında 600 bin YTL''ye kurulan tesis, saatte 60 ton asfaltı işleyerek geri kazandıracak ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yüzde yüz geri dönüşüm sağlayacak. Asfaltın geri dönüştürülerek kullanılmasının çevre kirliliğini önleme ve tasarruf açısından çok önemli olduğunu kaydeden İSFALT Genel Müdürü, "Bu tesiste yüzde 100 dönüşüm yapıyoruz. Yıllardır atık olarak istiflenen kazınmış asfaltı geri dönüştürerek tekrar kullanacağız. Bu çevreci tesis ile yılda 550 bin ton asfalt yeniden kullanılabilir hale gelecek ve 23 milyon YTL''lik asfalt tasarrufu sağlanacak." dedi. İSFALT''ın 2005 yılından itibaren üretim kapasitesini sürekli artırdığına dikkat çeken Çağatay Kalkancı, "Şirketimiz 2005''te bir milyon 800, 2006''da 2 milyon 900 bin ve 2007''de 4 milyon ton asfalt üretecek. Ayrıca son iki yılda çalışan araç sayımızda da ciddi artış yaşandı. 2005 yılında 9 adet asfalt serme makinemiz çalışırken şu an bu sayı 36''ya çıktı." şeklinde konuştu.

İSFALT, asfalt yollarda önemli bir problem teşkil eden çatlakları tamir etmeye yönelik yeni bir proje yürütüyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi''yle (MAM) ortak yürütülen bu projeyle derz/çatlak dolgu malzemeleri kullanılarak asfalt kaplamalarda sıcaklığa bağlı olarak oluşan çatlaklara su ve yabancı maddelerin nüfuz etmesini önlemek amaçlanıyor. Söz konusu malzemeler, asfalt kaplamalarda ve yamalarda ek yerlerine de uygulanarak homojen bir görünüm sağlıyor ve asfaltın ek yerlerinden açılmasını önlüyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.