Haberler

Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüeti restorasyonla ortaya çıkarıldı

Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Elitok
Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüetini ortaya çıkardı. Göz kamaştıran Ördekli Hamamı''nın restorasyonu tamamen bittiğinde Bursa, Ulucami, Yeşil Türbe gibi simgesel yapılarından birine daha kavuşacak.

Ayrıca kültür merkezi haline getirilecek olan hamam, Haşim İşcan Caddesi''nin de görüntüsünü değiştirecek.

Ördekli Hamamı''nda incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, bugüne kadar pek çok tarihi yapıyı restore ettirdiklerini anlatarak, "Ancak Ördekli Hamamı''nın bende ayrı bir yeri var. Çocukluğumda önünde oynadığım bu tarihi yapıyı bugün restore ettirmiş olmak bana büyük mutluluk veriyor." dedi. Yıldırım Beyazıd döneminde inşaatına başlanan ve 1400''lü yılların başında tamamlanabilen tarihi yapı, 1.400 metrekarelik bir alana sahip. Planı itibarıyla diğer Bursa hamamlarına benzemeyen Ördekli Hamamı, iç içe geçmiş odalardan oluşuyor. Erkekler ve kadınlar olmak üzere iki bölümden oluşan hamamın bazı kubbeleri tamamen çökmüş durumda. Yapıldıktan sonra 1496 yılında kiraya verilen, 1620 yılında halvet ve soğukluk bölümleri onarılan Ördekli Hamamı, Cumhuriyet döneminde de onarım geçirmiş. Ancak, bir bölümü bütünüyle yıkılmış olan hamamın restorasyon çalışmalarına ara verilmiş. Bir dönem depo olarak da kullanılan hamam, bazı kurumların girişimlerine rağmen bugüne kadar restore edilememiş, son 50 yıldır da metruk bir vaziyette kalmış.

Toplam alanı 1.900 metrekare olan ve 1.400 metrekare kapalı alana sahip tarihi yapıda, biri büyük toplam 5 salon bulunuyor. Salonlardan üçü sergi, biri toplantı, diğeri de çok amaçlı salon olarak düzenlenecek. Hamam içerisindeki hol ve odalar ise; hat, ebru, minyatür ve tezhip gibi geleneksel el sanatlarının icra edilebileceği şekilde düzenleniyor. Yapı içerisinde fuaye, depo, arşiv ve büfe gibi aksamlar da bulunacak. Restorasyon kapsamında otopark da yapılacak. Ördekli Kültür Merkezi, Bursaray Doğu Etabı''nın da devreye alınmasıyla çok önemli bir aktivite merkezi haline gelecek. 200 kişilik 2 büyük salon ile tiyatro oyunlarının da sahnelenebileceği oditoryum tarzı bir salonun bulunacağı Ördekli Kültür Merkezi, kafeteryalarıyla Bursalıların kültürle iç içe soluklanabileceği bir mekan olacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.