Haberler

Alanya''daki yangın kontrol altında

Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: CNN Türk
Orman yangınları hız kesmiyor. Antalya, Çanakkale, Muğla ve Mersin''den orman yangını haberleri geliyor. 300 hektarda etkili olan Alanya''daki yangında birkaç ev yanarken, 180 hektarda etkili olan Bodrum''daki yangında bir kişi ağır yaralandı.

Antalya-Alanya: Kontrol altında
Antalya''nın Alanya ilçesinde, dün akşam saatlerinde makilik ve ormanlık alanda başlayan, yerleşim birimlerine de sıçrayan yangın kontrol altına alındı. Yangın, bu sabah kontrol altına alındıktan sonra rüzgarın etkisiyle tekrar başlamıştı.

Şu ana kadar 100 hektarı ormanlık alan olmak üzere, 300 hektara yakın alan yandı. Yangında 3-5 ev tamamen yanarken, 5-10 arasında ev hasar gördü.

Demirtaş beldesinde çıkan, İspatlı, İshaklı ve Seki köylerine de yayılan orman yangını, 7 helikopter, 6 uçak, 70''e yakın arazöz, 6 dozer ve 300 kişilik ekiple müdahale sonucu kontrol altına alındı.

Alanya''ya gelen Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, yangından mağdur olanlara üç gün boyunca yemek vereceklerini, evi yanan ve hasar görenlerin Demirtaş''taki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yurdunda misafir edileceğini söyledi.

Yüksel, kendilerine ilk olarak yangının sera atığı yakılması sonucu çıktığı bilgisi verilmesine rağmen, daha sonra şiddetli rüzgar nedeniyle bölgedeki bazı enerji nakil hatlarında elektrik tellerinin kopması sonucu yangın çıktığı bilgisinin geldiğini bildirdi.

Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan da, "Yangında 100 hektarı ormanlık, 200 hektarı tarım ve makilik alan olmak üzere 300 hektara yakın alan yandı" dedi.

Gece, yangının büyüklüğü karşısında endişeye kapıldıklarını ve 25-30 civarında evin yanmış olabileceğini düşündüklerini anlatan Doğan, "Çok şükür, sabah yangın kontrol altına alındığında yanan ev sayısının bu kadar çok olmadığını fark ettik. Gece görüşü bizi biraz şaşırtmış" dedi.

Bu arada Alanya''da iki noktada daha yangın başladı. Alanya''nın Süleymanlar köyü ile Dim Vadisi mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenlerle orman yangını çıktı.

Dim Vadisi''nde ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Bıçakçıköyündeki yerleşim birimlerine de sıçrayan yangın nedeniyle bölgedeki bazı evler tedbir amacıyla boşaltıldı.

Alanya Orman İşletme Müdürü Tevfik Dikici, yangın söndürme çalışmalarında 6 helikopter ve 4 uçak kullanıldığını, söndürme ekiplerinin de karadan müdahalede bulunduğunu bildirdi.

Şu ana kadar 8-10 hektar arasında orman alanının yandığını kaydeden Dikici, bazı evlerin de hasar gördüğünü söyledi.

Bu arada, vatandaşların yangından önce bir kişinin bölgede bulunduğunu ve şüpheli davranışlar sergilediğini bildirmeleri üzerine jandarma bu kişiyi gözaltına aldı.

Öte yandan, yine öğle saatlerinde Alanya''nın Süleymanlar köyünde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı, söndürme ve soğutma çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Alanya Kalesi''nde de ormanlık alanda yangın çıktığı ve Alanya Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldüğü öğrenildi.

Çanakkale-Kayadere: Kontrol altında
Çanakkale''de çıkan orman yangınında, yaklaşık 2 hektarlık alan tahrip oldu.

Merkeze bağlı Atikhisar köyünün Kayadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Yangına, 1 helikopter ve 4 uçakla havadan, çok sayıda arazöz ve orman işçisiyle karadan müdahale edildi.

Kısa sürede kontrol altına alınan yangında, 2 hektarlık orman arazis itahrip oldu. Bölgede soğutma çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Öte yandan, yangın ihbarını, Çanakkale Boğazı''ndan geçiş yapan bir gemi kaptanının dumanı fark ederek yaptığı öğrenildi.

Muğla- Dalaman: Kontrol altında
Muğla''nın Dalaman ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürdürülüyor.

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, yangına, 50 orman işçisinin, 4 helikopter, 7 dozer, çok sayıda arazözle müdahale ettiğini belirterek, "Yangın yaklaşık 1 hektarlık ormanlık alan zarar gördükten sonra kontrol altına alındı. Soğutma çalışmasına helikopterler, arazözler ve orman işçileri devam ediyorlar" dedi.

Yangına müdahale çalışmasına köylülerin de katıldığı gözlendi.

Antalya-Gazipaşa: Kontrol altında
Antalya''nın Gazipaşa ilçesinin Doğanca köyü Zeytinburnu mevkisinde de orman yangını çıktı. Söndürme çalışmalarına 3 arazöz, 25''i orman işçisi olmak üzere 104 kişinin katıldığı yangın kontrol altına alındı.

Soğutma çalışmaları süren yangında beş dönüm kızılçam ormanının zarar gördüğü bildirildi. Gazipaşa''daki orman yangınına müdahale etmek üzere bölgeye gelen 5 yangın söndürme uçağı, rüzgar nedeniyle zaman zaman kalkışta sıkıntı yaşadı.

Gazipaşa Havaalanı''nda bekleyen Türk Hava Kurumu Türk Kuşu pilotu Yusuf Soypek, bölgede rüzgarın saatteki hızının 50-60 kilometreyi bulduğunu belirtti. Bu havada hareketin tehlikeli olabildiğine işaret eden Soypek, kalkış için rüzgarın hızının azalmasını beklediklerini bildirdi.

Muğla-Bodrum-Milas: Kontrol altında
Muğla''nın Bodrum ve Milas ilçeleri arasında dün çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor. Yangında bir kişi ağır yaralandı, bir tatil köyü ile bazı siteler boşaltıldı.

Yangın sırasında güvenlik amacıyla evlerini ve tatil sitelerini boşaltan turistler kaldıkları yerlere dönmeye başladı. Turistler, yanan ormanlık alanın ön kısmındaki sahilde denize girerek tatillerini sürdürüyor.

Yangında evleri hasar gören vatandaşlar ise devletten yardım beklediklerini belirtti. Bu arada, TEDAŞ ekipleri, elektrik kablolarının bakım ve onarımlarını yapmaya devam ediyor.

Milas''ın Meşelik, Bodrum''un Güvercinlik köyleri arasında, farklı noktalarda çıkan orman yangını rüzgarın etkisiyle birleşmişti. Alevler, Güvercinlik köyünün bulunduğu sahile doğru ilerledi. Yangının tehdit ettiği Marverde tatil köyündeki 400 turist tahliye edildi. Yangın nedeniyle bir balıkçı teknesi yandı, koydaki yatlar bölgeden ayrıldı.

Günboyu yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, su tankı parçalanan bir helikopter düşme tehlikesi atlattı.

Hayvanlarını kurtarmaya çalışırken ağır yaralanan Nefise Nurten Akoral adlı kadın Muğla''ya sevkedildi. Aralarında, orman işçilerinin bulunduğu çok sayıda kişi dumandan etkilendi.

Güçlükle kontrol altına alınan yangında, ilk tespitlere göre 100 hektarı Halep çamı olmak üzere, 150 hektar ormanlık alan yandı. Ayrıca 30 hektar tarım arazisi ve zeytinlik kül oldu. Soğutma çalışmaları sabaha kadar aralıksız sürdü.

Kuyucak mevkiindeki yangın, çok sayıda tatil sitesine alevler 50-100 metre kadar yaklaştığı esnada ekiplerin yoğun mücadelesiyle kontrol altına alındı.

Tatil sitelerinde yaşayan vatandaşlar, orman ekiplerinin yangının yerleşim alanlarına ulaşmasını engellemek için havadan ve karadan yoğun bir çaba sarf ettiğini söyledi.

Bu arada yangının çıktığıbölgede yaşayan vatandaşlar yangının mangal ateşinden çıktığı yönündeki haberlere ve açıklamalara tepki göstererek, yanan bölgenin hemen ağaçlandırılmasını ve imara açılmamasını istediler.

Bodrum''da geçen hafta çıkan orman yangını 22 saatte kontrol altına alınmış, 300 hektar alan yanmıştı.

Mersin-Bozyazı: Kontrol altında
Mersin''in Bozyazı ilçesinde yaklaşık 8 hektar ormanlık alan yandı. Bozyazı''nın Karaisalı köyündeki ormanlık alanda sabah erken saatlerde çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Ormanlık alanın yakınından geçen yüksek gerilim hattı tellerinden kaynaklandığı belirtilen yangına, Bozyazı Orman İşletmesi''nin yanı sıra Mersin, Erdemli, Anamur, Silifke orman işletmesinden teknik ekipler ile Anamur ve Bozyazı belediye itfaiye ekipleri tarafından 15 arazöz ve 3 helikopterle müdahale edildi.

Yangın dolayısıyla D-400 karayolunun trafiğe kapatıldığı ve araçların bekletildiği kaydedildi.

Yaklaşık 100 orman işçisi ile köylülerin görev aldığı yangında yaklaşık 8 hektar ormanlık alan yandı. Kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmaları devam ediyor.

Tekirdağ-Şarköy: Kontrol altında
Tekirdağ''ın Şarköy ilçesinde çıkan orman yangınında yaklaşık 1 hektar orman alanı zarar gördü. Şarköy''ün Karatepe mevkiindeki Ormanlı köyündeki bir tarlada anızların yakılması sonucu başlayan yangın, ormana sıçradı.

Baltalık meşe ormanında etkili olan yangına Şarköy, Mürefte ve Hoşköy itfaiye ekipleri, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü''nde konuşlandırılan 1 yangın söndürme uçağı ve 1 helikopterle müdahale etti.

Vatandaşların ve jandarma ekiplerinin de müdahalesi sonucu kontrol altına alınan yangın, 2.5 saat süren çalışmayla çevreye yayılmadan söndürüldü. Yangında 1 hektar baltalık meşe ormanının zarar gördü.

Adana-Hacıhasanlı Kontrol altında
Adana''nın İmamoğlu ilçesine bağlı Hacıhasanlı köyü mevkisindeki kızılçam ormanlık alanında, tarım arazisindeki anızların yakılması sonucu yangın çıktı.

Adana Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 30 arazöz, 5 dozer, 2 greyder, bir helikopter, 100 teknik personel ve 300 orman işçisinin müdahale ettiği yangın kontrol altına alındı.

Yangında, ilk belirlemelere göre yaklaşık 40 hektar bozuk çam ormanı zarar gördü. Bu arada, çalışmalar sırasında bir orman işçisinin kolundan hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

Osmaniye- Kayalı: Devam ediyor
Osmaniye''de merkeze bağlı Kayalı köyü mevkisindeki kızılçam ormanlık alanında, henüz belirlenemeyen nedenle 3 ayrı noktadan aynı anda orman yangını çıktı.

Yangına, orman işçileri ile belediye ekiplerinin yanı sıra 1 dozer, 3 arazöz, belediyeye ait 5 itfaiye aracıyla müdahale edildiği belirtildi.

Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, Kayalı Köyü mevkiindeki orman yangının 3 ayrı noktadan kısa süreli aralıklarla çıkmasının sabotaj ihtimalini artırdığını söyledi.

Mardin-Kızıltepe: Devam ediyor
Mardin''in Kızıltepe ilçesinde anız yakılması sonucu çıkan yangının, Direkhane Çarşısı''na sıçraması sonucu 30 iş yeri kullanılamaz hale geldi, 70 iş yeri de zarar gördü.

Yangını kontrol altına almak amacıyla Kızıltepe Belediyesi itfaiye ekiplerinin yanı sıra çevredeki ilçelerden de itfaiye ekipleri geldi.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.