Haberler

İlk "Akıllı Salon" Gümüldür''e

Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi


İlçe ve beldelere “açılıp kapanabilen” tribünlü “akıllı” salonlar kurmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk adımı Gümüldür’de atıyor. İhalesi tamamlanıp yer teslimi yapılan salonlar, 4 ay gibi kısa bir sürede hazır olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, metropol alanın genişlemesiyle kendi sorumluluk alanına giren ilçe ve beldere yönelik hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor.

Mülkiyet ve kamulaştırma sorunu olmayan ve imar planında bu amaçla ayrılmış alanlarda oluşturulacak salonlar, özellikle küçük yerleşimlerin sosyal kültürel faaliyetlerini yürütmede büyük bir ihtiyaca cevap verecek. Çok amaçlı salonların yapımı için ilk ihale, 20 Temmuz 2007 tarihinde Gümüldür için gerçekleştirilecek. Gümüldür’ün ardından ihale hazırlıkları tamamlanan diğer ilçe ve belde salonlarının da en kısa sürede yapım ihalesine çıkılacak.

“Akıllı salon” olarak tanımlanan prefabrik yapıdan oluşacak salonlarda “açılıp kapanabilen” tribünler sayesinde sahne ve spor salonu iç içe olacak. Kurulacak akıllı salonlar, tiyatro ve konser gibi kültürel etkinliklerin gerçekleştirileceği mekanlar olarak da hizmet verebilecek.

Süreç Nasıl İşledi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, akıllı salonlar için belde belediyelerle protokol yaparken, salonların yapım kararı, ayrıca Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından da onaylandı. Ardından çok amaçlı salonların yapılacağı alanların zemin etüdü yapıldı. İhale çalışmaları tamamlanan salonlar için sırasıyla yapım ihalesine çıkılacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Belde belediye başkanlarımız, salonların yapılacağı alanları belirledi. Biz de çalışmalara başladık. Projeleri tamamladık. Önce Gümüldür’ün inşaat ihalesini gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. İnşa edilecek prefabrik salonların, belde halkının sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri taşıyacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu, böylece Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan küçük yerleşimlerin en önemli eksikliklerinden birinin daha giderilmiş olacağını sözlerine ekledi.

Teleskobik tribünler
Hazırlanan mimari projeye göre prefabrik yapıdan oluşacak çok amaçlı salonlar, 1345 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. Spor ve servis alanları olmak üzere iki bölümden oluşan yapının 700 metrekarelik alanında spor salonu yer alacak. Spor salonunda açılıp kapanabilen 168 kişilik teleskobik tribün bulunacak. Spor salonunun diğer bölümünde ise 170 metrekarelik sahne yer alacak. Düğün törenlerinde teleskobik tribünler kapatılarak sahne ve spor salonu birlikte değerlendirilebilecek. Salon ayrıca tiyatro gösterileri ve konserlerde de kullanılabilecek.

Yapının diğer bölümünde ise duş odası, antrenör odası, bay ve bayan sporcu soyunma odaları, idari birim, bay – bayan wc’ler, 60 metrekarelik hem antrenman hem beceri kursu için kullanılabilecek geniş bir salon, sahneye yakın olan bölümünde ise mutfak yer alıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.