Haberler

Allianoi Antik Kentinde Son Durum

Tarih: 18 Temmuz 2007 Derleyen: Melis Göker


İzmir’in Bergama ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan 1.800 yıllık Allianoi Antik Kenti, Roma döneminden kalan en iyi korunmuş termal tedavi merkezi. Bu önemli kültür mirasında 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları şu anda kazı ruhsatı verilmediği için sürdürülemiyor. Yakın zaman içerisinde baraj sularının altında kalma tehlikesiyle burun buruna gelen alanda şu an için kurtarma kazısı yapılmasının bile olanağı bulunmuyor.

2005 yılında Devlet Su İşleri’nin Bergama Yortalı Barajı inşaatını tamamlamasıyla sular altında kalma tahlikesiyle karşı karşıya kalan Allianoi Antik Kenti bu tehlikeye her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Yortalı Barajı inşaatının tamamlanmasına rağmen Koruma Kurulu tarafından Allianoi Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı ve kurtarma çalışmaları tamamlanıncaya dek barajın su toplamya başlamamasına karar verildi. Fakat özellikle yaklaşan seçim süreci nedeniyle Yortalı Baraj açılış tarihi 15 Ağustos olarak belirlendi.

Bu gelişmeler üzerine Allionai Bilimsel Kazı Ekibi’nin yaptığı açıklamada kurtarma kazılarının zamana karşı yapılan bilimsel çalışmalar olduğu ve bu tip kazıların her gününün, hatta her anının büyük önem taşıdığı belirtildi. Allianoi’da bir gün değil koca bir sezon çalışma yapılmamasının arkeolojik açıdan büyük kayıplara sebep olacağı dile getirildi.

8 yıllık kazı süresince, çok sayıda ve önemli taşınmaz eser, bunların yanı sıra, yaklaşık 12.000 taşınır kültür varlığı ortaya çıkarıldığının belirtildiği açıklamada, “Buluntular düzenli olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne rapor edilmiş, taşınır eserler ise Bergama Müzesi’ne teslim edilmiştir. Bu kısa süre içinde hem nicelik hem de nitelik açısından Türkiye’deki en önemli kurtarma kazısı konumuna ulaşmıştır” denilerek ulaşılan sonuçlarının 50’nin üzerinde bilimsel makale olarak yayınlandığı dile getirildi.

“Allianoi’da çalışan yaklaşık 30 kişilik bilim heyeti, her yıl olduğu gibi bu yıl da sorunlarla karşı karşıyadır. Geçen yıl ödenek gönderilmeyen kazıya bu yıl ruhsat verilmeyerek göz korkutmaya çalışılmaktadır,” şeklinde devam eden açıklamada Allianoi kazısını, sonuçlarını ve gelişmelerini Avrupa Parlamentosu, ICOMOS, ICCROM, EUROPA NOSTRA ve Avrupa Arkeoloji Derneği, Dünya Anıtlar Konseyi gibi pek çok kurum ve kuruluşun yakından takip ettiği, Allianoi ile ilgili olumsuz kararların alınmasının, kazı ruhsatının verilmemesinin ülkemizin prestiji ve uluslararası anlaşmalar açısından kaygı verici olduğu anlatıldı.

Bu yıl suyun tutulmasının hem yasal olarak hem de mevcut koşullar göz önüne alındığında olanaksız olduğunu çünkü dere yatağında su olmadığını ve kanaletlerin ihalesinin dahi yapılmadığını belirten bilimsel kazı ekibi üstelik halen Allianoi’un korunması yönünde I. Derecede Arkeolojik Sit kararının alındığını açıkladı.

Ayrıca şu güne dek hiçbir bilgi alma taleplerinin kabul edilmediğini belirten ekip 15 Ağustos’da baraj kapaklarının kapatılacağına dair sorumsuz söylemlerin de tamamen seçime dönük olduğunu, kurtarma kazı izninin halen gönderilmeyip seçimden sonraya bırakılmasının ise tamamen politik olduğunu söyledi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.