Haberler

Karadeniz'in ''Efes''i gün ışığına çıkacak

Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Filyos beldesindeki antik Teion Kenti'nde, bu yılın Ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak. Kazılarda, MÖ 7. yüzyılda kurulan antik kentin mimari yapısının ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkanlığındaki kazı ekibinin geçen yıl sondaj çalışması gerçekleştirdiğini, asıl kazının da 30 kişilik bilimsel ekip ve 20 işçiyle bu yılın ağustos ayında başlayacağını söyledi.

Roma dönemine ait toprak üstü kalıntılardan, liman surları, su kemeri, tiyatro, savunma kulesi ile antik liman ve mendireğin planlarının çıkarıldığına dikkati çeken Atasoy, şöyle konuştu:

"Burayı, Ege Bölgesi’ndeki Miletos kentinden gelenler kurmuştur. Persler, Romalılar, Cenovalılar ve Osmanlılara kadar çok sayıda dönemde bölge yerleşim merkezi olmuş. Antik kentte orman ürünlerinin yanı sıra avlanan palamutlar satılarak ticaret gerçekleştirilmiş. Türkiye’de Karadeniz sahillerinde ilk defa yapılan kazılar, bölgenin önemli ticaret kenti olduğunu gösteriyor. Burada hiç bilmediğimiz sahil surlarını ortaya çıkardık. Ayrıca, 2 bin kişilik Roma tiyatrosunda heykellere ait mermer ve bronz parçalar bulduk. Karadeniz sahillerimizde ilk defa bir antik kent kazılarak, kalıntılar ortaya çıkarılacaktır. Ön hazırlık için 25 Temmuzda ekip gelerek, kazı alanında temizlik gerçekleştirecek. 1 Ağustostan itibaren de Avustralya’dan ve ülkemizdeki değişik üniversitelerden uzmanların yanı sıra öğrencilerin oluşturduğu ekip çalışmalara başlayacak. Kentteki kale çevresinde kazı yaparak ilk yerleşimin izlerini arayacağız."

Atasoy, beldedeki tuğla fabrikasının arazisi içinde 18 metre uzunluğunda halk arasında yer altı şehri diye adlandırılan altyapı olduğunu belirterek, "Buranın büyük bir saraya ait olduğunu tahmin ediyoruz.

Bölgede de kazı yapacağız. Ortaya çıkarılan yapıyı da restore ederek hemen turizme kazandıracağız" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.