Haberler

Ceneviz surları kurtuluyor

Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya


Taksim-Yenikapı metrosu inşaatını engellediği gerekçesiyle taşınması planlanan 700 yıllık Ceneviz Surları yerinde kalıyor. Tünel, surların 3 metre altından geçecek.

İstanbul'un raylı sistemlerinin birleşmesi için en önemli geçişlerden biri olan Taksim- Yenikapı Metrosu'nun tamamlanmasının önündeki en büyük engel olarak görülen Ceneviz Surları'nın taşınma kararı durduruldu. 700 yıllık tarihi Ceneviz Surları parça parça keserek taşımayı düşünen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mimarlar ve tarihi eser uzmanlarının tepki göstermesi üzerine geri adım attı.

Surların Altından Geçecek
Tarihçiler, arkeologlar ve mimarların görüşlerini yerinde bulan Büyükşehir Belediyesi, surları taşımaktan vazgeçti. Belediye yeni bir proje yaparak İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdi. Kurula gönderilen projede tarihi Ceneviz Surları yerinde kalıyor. Zemin güçlendirildikten sonra tünel inşaatı surların 3 metre altından geçiriliyor.

Kuruldan Onay Bekleniyor
Proje şimdi İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan onay bekliyor. Kurula çıkması için röportörün rapor yazdığı proje onay alması halinde metro tüneli, yeraltından çıkıp deniz üzerinden yapılacak köprüyle Yenikapı'ya ulaşacak. Böylece yaklaşık bir yıldır duran çalışmalar yeniden başlayacak.

40 Metresi Kesilecekti
Surların taşınması kararı daha önce de 2. No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun onayı ile alınmıştı. Metronun Şişhane'deki tünel çıkışında bulunan surların yaklaşık 40 metrelik bölümünün kesilerek taşınması planlanmıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.