Haberler

Maliye önce açıkladı sonra geri çekti

Tarih: 20 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Maliye Bakanlığı'nın dün akşam önce "Hazine arazilerini işgal edenlere af getirilmesinin söz konusu olmadığını" belirten bir açıklama yapması, kısa bir süre sonra ikinci bir duyuruyla söz konusu açıklamanın sehven yayınlandığını bildirmesi kafaları karıştırdı.

Maliye Bakanlığı'nın bir ay önce yürürlüğe giren Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelik'le ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin yalanlamayı yanlışlıkla açıkladığı ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı'nın açıklamasında yönetmelikle Hazine'nin özel mülkiyetindeki araziler ile devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerleri işgal edenlere öngörülen para cezasının kaldırıldığı iddialarının doğru olmadığı belirtildi. Açıklamada, "Yönetmelikte ecrimisil bedelinin tespit ve takdiri ile ilgili olarak, ne 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ne de mülga Devlete Ait Taşınmaz Mal Satış, Trampa, Kiraya Verme, Mülkiyetin Gayri Ayni Hak Tesis, Ecrimisil ve Tahliye Yönetmeliği'nde yer alan düzenlemelerden farklı bir düzenlemeye yer verilmemiş olup, yapılan düzenlemenin sadece tazminat olarak tanımlanan ecrimisilin tespit ve takdirine ilişkin esas ve usulleri daha ayrıntılı ve yanlış uygulamaları gidermeye yönelik açıklamalardan ibarettir" denildi. Ecrimisilin işgalcinin gelirinin belirli bir oranı olarak tahsil edilmesi gibi bir düzenlemenin mevcut olmadığının altı çizilen açıklamada, bunun kanuna aykırı olduğu vurgulandı.

Değişiklik yok
Maliye Bakanlığı, daha sonra açıklamanın yanlışlıkla gönderildiğine dair ikinci bir açıklama yaparak, açıklamasını iptal etti. Yetkililer, duyurunun bazı gazetelerde yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yer alan haberler üzerine hazırlandığını ve yalnızca ilgili basın kuruluşlarına gönderilmek istendiğini söyledi.

Yetkililer, "Açıklama yanlışlıkla genel bir basın duyurusu olarak gönderildi. Yanlış anlamaya neden olmamak için 'sehven' açıklandığına dair ikinci bir açıklama yapıldı" dedi. Söz konusu haberlerde yönetmelikle "ecrimisil (işgal bedeli)" tanımının değiştirilidiği ifade edilmişti. Haberde böylece işgalcinin işgal ettiği arsanın ilk halinde elde edilen kazanca göre işgal bedeli ödeyeceği belirtilmişti. Ancak Maliye işgal bedelinin belirlenmesinde değişikliğe gidilmediğini açıkladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.