Haberler

Kılıçoğlu Sineması’nda Son Perde

Tarih: 20 Temmuz 2007
Eskişehir Kılıçoğlu Sineması’nın yaklaşık 48 yıldır sürdürdüğü kültür hizmeti, önümüzdeki günlerde son bulacak. Yarım yüzyıldır hizmet veren Kılıçoğlu Sineması artık bilinmeyen bir geleceği barındırıyor. Kılıçoğlu Sineması yıllarca; buluşmalara, görüşmelere, tanışmalara ev sahipliği yapmış, yeme - içme mekânlarıyla gelenlerini kaynaştırmış, gözlükçüleriyle adres olmuş. Eskişehir’in tarihiyle, kültürel geçmişiyle ve geçmişteki kimliğiyle buluşma ve yüz yüze gelme mekânına dönüşmüş. Eskişehir’de bulunan; artık şehre ve şehirliye bir başka bakan Tepebaşı Belediye Binası, kapatılan balkonlarının yerine yeni yüzüyle teselli bulan Ordu Evi, zamanın örselemeye başladığı boşaltılmış Halk Bankası gibi, kendi zamanlarıyla var olan yapılardan biri olmuş. Yapılaşmış çevredeki standart mimari dili yansıtan yapılarla karşılaştırınca da kentin geçmişi, kimliği ve belleği olmuş.

Kılıçoğlu İnisiyatifi, gençleri, yetişkinleri, yaşlıları, öğrencileri, öğretmenleri, üniversiteleri, meslek odalarını, sivil toplum kuruluşlarını, idarecileri, yöneticileri, sinemaseverleri ve şehirlileri, Kılıçoğlu Sineması’ndaki son perdeye seyirci kalmamaya çağırıyor.

Eskişehir Kılıçoğlu Sineması, 1954 tarihinde Yük. Müh. Mimar Abidin Mortaş tarafından projelendirilip 1959 yılında hizmete girmiş girmesine ama bugüne kadar yapıya ait hiçbir belge ve bilgi bulunamamış. Elde olan bütün bilgi ve belgeleri de (inşaat ruhsatı, projesi, kullanma izni, fotoğrafları vb.) 1963 - 64 yıllarında şiddetli yağışlar sonucu taşan Porsuk Çayı almış götürmüş. Bugün artık kentte bulunan alışveriş merkezlerinde bulunan sinemalarla rekabet edemez hale gelince de kefeni biçilmiş.

Artık, içlerinde bilinmeyen bir geleceği barındıran bu tür yapılar ister hayata doymuş görünsün, ister zamana uysunlar, kimi zaman korunmalarına yönelik sorumluluğu resmi bir görevle üstlenen koruma kurullarının kararlarıyla hayat bulurlar ya da yeni bir hayata yer açarlar. Kılıçoğlu Sineması, İşhanı ve Apartmanında yeni hayata bu yer açılmak üzere.

Eskişehir için bugüne değin henüz bir envanter oluşturamayan (şehrin merkezindeki Kılıçoğlu Sineması, İşhanı ve Apartmanı ile Halk Bankası hâlâ tescilsiz) Koruma Kurulu da yapıları tescile yönelik bilgi ve belgeleri arayadursun, Kılıçoğlu yapıları gibi Halk Bankası ve diğerlerinin de var ve yok olmalarına seyirci kalınacak gibi görünüyor.

Çünkü Kılıçoğlu yapılarında kaçınılmaz son başlamış. Doktorlar Caddesi üzerindeki kiracıların kontratları 2006 Aralık ayından itibaren yenilenmemiş. Yeni projede kendilerine daha büyük dükkânlarda kiralama önceliği tanınacağı belirtilmiş, gayrimenkul sahiplerinin ifadesiyle “gayrimenkulü teknik eksiklik ve noksanlıklardan arındırmak için” hazırlatılan avan proje de 2007 Şubat ayında Tepebaşı Belediyesi’nden tasdik olmuş.

Tescil kararına gerekçe olacak bilgi ve belge arayan, Kılıçoğlu Sinema, İşhanı ve Apartmanını Taşınmaz Kültür Varlıkları arasına yerleştiremeyen, taşınmaza yönelik sanat değeri, mimari, tarihi, estetik, mahalli değerler kapsamı içinde; strüktürel, dekoratif, yapısal durum, malzeme, yapım teknolojisi, şekil bakımından özellik arz eden değerleri dikkate almayan, bunlarla birlikte özellikle tarihsel değer, anı değeri, özgünlük değeri, teknik değer, belge değeri, işlevsel değer, süreklilik değeri ve eğitim değeri gibi ölçütleri benimsemeyen Eskişehir Koruma Kurulu’nun arşivinde bulunan tescilli yapıların envanter kayıtlarında Kılıçoğlu yapıları için aradığı ölçütler, bilgi ve belgeler var mıdır bilinmez ama, Kılıçoğlu yapıları için çok geç kalındığı ortada.
Konuyla İlgili Linkler
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.