Haberler

İstanbul’un villa nüfusu 550 bine çıktı

Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
Gayrimenkul sektörünün hareketlenmesine bağlı olarak İstanbul’da ’daire fiyatına villa’ projelerinin sayılarında yaşanan artış villa sayısını 110 bine, nüfusu ise 550 bine yaklaştırdı. İstanbul’da 50 bin villanın yer aldığı villa sitelerinin sayısının şu anda inşası ve satışı devam eden yeni projelerle birlikte yıl sonunda 60 bine çıkması bekleniyor. Fiyatları 180 bin dolardan başlayıp 2 milyon dolara kadar çıkan villa projelerinin artışında tüketicilerin deprem korkusundan uzak rahat yaşama isteği de etkili oluyor.

Kuşkusuz hepimizin en büyük hayallerinden biri bahçeli müstakil bir evde yaşamaktır. Çocuklarımızı bahçede büyütmek, yazın veranda da kahvaltımızı yapıp, eş-dostla birarada bahçe keyfi yaşamayı hepimiz isteriz. Ama bu son döneme kadar orta gelir grubu için hayalden öteye gidemiyordu. Daha doğrusu ne ekonomik koşullar ne de villa fiyatları buna uygun değildi. Ama gayrimenkul sektörünün hareketlenmesine bağlı olarak firmalar daire fiyatına villa projelerini hayata geçirince İstanbul’da orta gelir grubu da artık müstakil ev hayalini gerçekleştirmeye başladı.

Bugün gelinen noktada İstanbul’da 50 bini sitelerin içinde yer alan 100 bine yakın villanın yer aldığı kaydediliyor. Bu da villa nüfusunun 500 bine yaklaştığını gözler önüne seriyor. Villa sitelerine hergeçen gün yenileri eklenirken, şu anda İstanbul’da mevcut villalara ek olarak 10 bine yakın villanın daha satışı ve inşası devam ediyor. Bu villalarda yaşamın başlamasıyla birlikte, villa nüfusunun yıl sonunda 550 bini aşması bekleniyor.

Deprem yaşam tarzını değiştirdi
İstanbul’a yakın yeni yerleşim bölgelerinde villa sayılarının hızla artmasında ’ekonomik’ projelerin dışında en büyük etken kuşkusuz deprem gerçeği. İstanbul’da deprem korkusuyla birlikte yaşam tarzı değişen orta ve üst gelir grubu tüketicileri standardı yüksek, yıkılma endişesi duyulmayan kaliteli konutlara yönelmesi, villa nüfusunun hergeçen gün artmasını sağlıyor.

Şu anda yapımı ve satışı devam eden villa sitelerinde fiyatlar 140 bin dolardan başlayıp, büyüklüğüne, konumlandığı yere ve kullanılan malzemelere göre 2 milyon dolara kadar çıkabiliyor. Yapımı devam eden villa sitelerinin bazılarında 9 villa yer alırken, bu sayı bazı sitelerde 900’e kadar çıkıyor. Anadolu yakasında Çekmeköy, Çengelköy, Kurtköy ve Ömerli projelerin en fazla inşa edildiği bölgeler olurken Avrupa yakasında ise Beylikdüzü, Bahçeşehir ve Zekeriyaköy-Sarıyer bölgelerinde bir çok proje yer alıyor.

Sinpaş tarafından Samandıra’da inşa edilen ve her villanın önünde yer alan göllerle öne çıkan Lagün projesi, 900 villasıyla İstanbul’daki en büyük villa projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. KKG Group tarafından Hadımköy’de Kaliforniya tarzı mimarisi ve İtalyan peyzajıyla inşa edilen 713 konutluk Pelican Hill projesi ve Emaar Türkiye tarafından Büyükçekmece’de inşa edilen, Toskana Bölgesi’nin mimari ve doğal dokusunu İstanbul’a getiren 555 villalık Toskana Vadisi dikkat çeken projeler arasında. Saral İnşaat tarafından gerçekleştirilen Sunflower projesinde ise 347 villa bulunurken, bu projeleri konut sayısı 200 ile 300 arasında değişen Hektaş İnşaat’ın İdealist Kent’i, Ağaoğlu’nun MyCountry’si, Yapı Konut’un Arkeon Evleri, A.Yıldırım’ın MilleniumPark’ı, Saros İnşaat’ın Zeytinsuyu Tepesi Evleri, Sinpaş’ın Sealybria’sı ve Marenegro’su, Anadolu Konut’un Chantua’sı, Eston’un Eston Şehir ve Eston Deniz projeleri izliyor.

Müstakile ilgi bitmiyor
İstanbul’da 50 bin villadan oluşan 500’ü aşkın site yer alırken şu anda satışı ve inşası devam eden yaklaşık 90 villa projesinde sayıları 10 bine ulaşan villa bulunuyor. İstanbul’daki villa yaşamıyla ilgili herhangi bir araştırma bulunmazken gayrimenkul uzmanları, deprem korkusu, rahat yaşama ve yüksek standartlar gibi isteklerin İstanbul’daki villa yaşamını devam ettireceğini belirtiyor. İstanbul’daki villa sitelerinde fiyatlar 180 bin ile 2000 dolar arasında değişiyor. İstanbul’daki villa siteler Anadolu yakasında Çekmeköy, Samandıra, Ömerli ve Kurtköy bölgelerinde yoğunlaşıyor. Gayrimenkul firmalarının gözde mekanı Çekmeköy’de villa fiyatları 400 bin ile 1500 dolar arasında değişiyor.

Formula-1 pisti İstanbulPark’ın etkisiyle son dönemde büyük bir gelişme yaşayan Kurtköy-Akfırat bölgesinde fiyatlar 300 bin ile 1.2 milyon dolar arasında değişiyor. Ömerli ve Samandıra bölgelerinde ise fiyatlar 200 bin ile 1.3 milyon dolar arasında farklılık gösteriyor. Anadolu yakasında ise, Büyükçekmece, Bahçeşehir ve Sarıyer-Zekeriyaköy hattı villa projelerinin arttığı bölgeler oluyor. Büyükçekmece ve Bahçeşehir bölgelerinde 200 bin dolardan başlayan fiyatlar, 1500’e çıkarken, Sarıyer-Zekeriyaköy çevresinde fiyatlar 300 bin ile 750 bin dolar arasında değişiyor.

Seçimler nedeniyle durgunluk yaşanıyor
Müstakil konutlara talebin her zaman devam ettiğini söyleyen gayrimenkul yetkilileri, "Seçimler nedeniyle şu anda piyasada bir duraklama yaşanıyor. Gayrimenkul firmaları projelerine başlamak yerine bekliyor. 22 Temmuz seçimlerinden sonra hükümete de bağlı olarak sektör eski halini alabilir. Sonbahar aylarından itibaren gayrimenkul piyasasında ve özellikle villalarda satışlar devam edecektir" açıklamasını yapıyor.

Fiyatlar apartman dairesine yakın
Her insanın bahçeli evde yaşamak istemesinin villa projelerinin devamını sağladığını söyleyen Eston Genel Müdürü Salih Kuzu, "Eskiden villa projelerinin fiyatları çok yüksek oluyordu ancak şimdi fiyatlar normal bir apartman dairesinin fiyatına yaklaştı. Bu nedenle villa projelerine ilgi devam ediyor ve sürekli talep alıyoruz. Hazır evlere ise ilgi yeni yeni başıyor" dedi. Gayrimenkul şirketlerinin villa yapmak için arsa bulmakta zorlandıklarına da değinen Kuzu, villa projelerini bahçeleri nedeniyle yaşları 30-55 arasında değişen çocuklu ailelerin tercih ettiğini belirtti.

Şehir ve gürültüden uzaklaşmak istiyorlar
Son 10 yıldan itibaren müstakil villalara kayış olduğunu belirten Re/max A.C. Gayrimenkul Danışmanı Aynur Dinçel, "Konut tipi olarak villa tercih edenler, şehir ve gürültüden uzaklaşmak istiyorlar. Yeni evlenen genç nüfus Çekmeköy çevresini tercih ederken, 35 yaşın üstü Boğaz hattını tercih ediyor" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.