Haberler

Kilis'in umudu olan Teknopark çalışmalarında sona yaklaşıldı

Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Hamit Kavak
Gıda ürünleri potansiyeli sayesinde Ortadoğu ülkelerine hizmet vereceği düşünülen Teknopark Projesi'nde sona gelindiğini belirten Kilis Belediye Başkanı Abdi Bulut, ay sonunda arazi ayrılma çalışmasının tamamlanacağını bildirdi.

Teknopark alanı içinde, tarımsal faaliyet gösteren 84 fabrikanın yanı sıra, borsa, otel ve tarım üniversitesi gibi birçok proje yer alıyor.

Polateli ilçesine kurulacak Teknopark'ın, Ortadoğu ülkelerinin gıda ihtiyacını karşılayacağını ifade eden Başkan Bulut, "İleri teknikle tarım yapılan 84 fabrika, ilk ve orta dereceli okullar, hastaneler ve üniversite kurulacak. Bu da binlerce insanın iş bulması, eğitim görmesi anlamına geliyor. Ayrıca Teknopark'tan Ortadoğu ülkelerine gıda maddeleri satabileceğiz. Bu bölgenin kaderinin değişmesi bu projeye bağlı. Onun için belediye olarak her türlü gayreti sarf ediyoruz." diye konuştu.

Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) alt yapı çalışmalarının sürdürüldüğünü ve yeni eklenen arazi ile birlikte oldukça geniş bir sanayi merkezi oluştuğunu anlatan Bulut, "Kilis teşvik yasasından faydalanıyor. Bir çok kentte ciddi bir hareketlilik yok ama bizde yatırım yapmak isteyen ve bunun için yer beğenenlerin sayısında ciddi bir artış görülüyor. Yatırımcılar kafileler halinde gelip yer beğeniyorlar. Ayrıca Suriye ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması da yatırım yapanların gelecek gördüğü projelerden. Bu ilginin sonucunu yakında herkes görecek." şeklinde konuştu. Anlaşması yapılan ve arazi çalışmaları bu ay sonunda tamamlanacak olan Teknopark'ın 22 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulacağını aktaran Bulut, "Seçilen yer devlete ait. Tapulama çalışmalarının sona ermesinden sonra Teknopark kurularak şirkete devredilecek. 100 bin kişi istihdam edilecek. Dolayısıyla 70 bin nüfuslu Kilis bir megakent olma ayrıcalığını yaşayacak." diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.