Haberler

Susuz Yaz

Tarih: 23 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Işık Kansu
Başkentin göz göre göre susuzluğa itilmesi sürecinden seçmeler:

Ankara'ya yılda verilen su miktarı yaklaşık 500 milyon metreküp. Ankara beylerbeyinin, ithal ettiği ağaçlar ve adım başı çimlendirdiği alanlar için harcanan su miktarı ise yılda 60-70 milyon metreküp...

Ankara'nın 1999'da bitirilmiş 7 milyon metreküplük gıcır gıcır arıtma tesisine sahip bir Bayındır Barajı var. Ama Ankara oradan su kullanamıyor. Niye? Çünkü Ankara beylerbeyi orayı eğlence gölü yaptı. Niye yaptı? Çünkü Ankara beylerbeyi baraj bölgesini imara açmak istedi, DSİ de izin vermedi.

Ankara suyu için barajı besleyecek ve yeni bir ek arıtma tesisi gerektirmeyen Gerede sisteminin yapımının tutarı, Japon raporlarına göre 200 milyon doları bulacaktı. Ankara beylerbeyi bugüne değin bitirilmesi gereken tasarımı başlatmadı bile. Yerine, 500 milyon dolarlık arıtma tesisi gerektiren Kesikköprü'den su taşınması düşüncesini yaşama geçiriyor. ASKİ Genel Müdürü'ne göre, bu yatırımın ederi 300 milyon dolar. Yani Ankara beylerbeyinin yatırımı Gerede sisteminden daha pahalıya mal olacak. Dahası, yatırım için öngörülen 300 milyon dolara ASKİ'nin kendi inşaat araçlarının kullanımı nedeniyle tüketilecek makine ve ekipman ederi dahil değil.

"Barajlara sabotaj, ani kirlenme" gibi milli güvenlik önlemleri de düşünülerek yedekte tutulan ve DSİ'nin Ankara Belediyesi'ne devrettiği "acil durum kaynağı" kuyulardan da su alınamıyor. Niye? Ankara beylerbeyinin sorumluluğu altındaki kuyular, bakımları yapılmadığı için kullanılamaz halde çünkü!

Ankara beylerbeyi, barajlardaki "ölü hacim" düzeyindeki suyun pompalanmasına da karar verdi. Oysa bu uygulama sonucunda tesisler balçık ve kalıntı nedeniyle işlemez duruma gelecekmiş... Barajlara yeni gelecek su hemen kullanılamayacak, emniyet düzeyinin dolmasına dek beklemek durumunda kalınacakmış... Yani yağmur mevsiminde de susuzluk sürecekmiş... Ne gam!

Aynı soruyu sormaya devam ediyoruz, edeceğiz de:

Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'nde, yurttaşlara ve yurttaşların geleceğine bile bile zarar vermekte olan Ankara beylerbeyinin başına buyruk işlerine "dur" diyecek bir yetkili kurum ya da kişi yok mudur?

Ormanlar Yanarken
Orman Bakanı, oğlunun ne kadar katı olduğu iddialarına laf yetiştirirken ormanlarımız tutuşmuş, yanıyor... Orman Bakanı bilir mi ki, geçen günlerde Bodrum'da alevler içinde kavrulan eşsiz Halep çamlarının bulunduğu yer, bundan bir süre önce "koruma bölgesi" olmaktan çıkarılmıştır. Yangınlar üzerine açıklamalar, yorumlar getirdiğine, öneriler geliştirdiğine bakılırsa, mutlaka biliyordur!

Ormancılığımızın yüz akı Doç. Dr. Yücel Çağlar , orman yangını mevsiminin başında Çevre ve Orman Bakanı ile Orman Genel Müdürü'nün uçaklı, helikopterli önlemlerden söz ettiğini anımsatıp orman yangınlarıyla mücadelenin, yalnızca araç-gereç ve personel donanımına indirgenemeyecek denli çok boyutlu bir etkinlik alanı olduğuna dikkat çekiyor.

Örneğin, " ormanların içinde ve bitişiğinde yaşayan yurttaşların çevrelerindeki ormanlara ve ormancılık uygulamalarına yabancılaştırıldığına, bu doğrultudaki ormancılık politikalarının ve uygulamaların kapsamının giderek genişletildiğine" değiniyor.

Yücel Çağlar'ı Ankara'da bulmak kolay değildir. Anadolu'yu karış karış dolaşır, konferanslar verir, bilgilendirme toplantılarına katılır. İçini acıtan o sözleri orman köylerinde çok sık duyar olmuş:

"Orman varsın yansın. Bize ne..."

Halkına sırtını dönen, ormana dönmez mi?

Çağlar'ın değerlendirmesi doğrudur:

"Orman Genel Müdürvekili Osman Kahveci ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe , görev savsaklama suçu işlemiş; kamusal varlıklarımız olan ormanlarımızın daha fazla zarar görmesine, kamu kaynaklarının savurganlığına yol açmışlardır."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.