Haberler

Hasankeyf'i kurtarma çabası

Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Doğa Derneği, Ilısu Barajı’nda toplanacak su altında kalması beklenen Batman’daki tarihi Hasankeyf’i kurtarmak ve finansman desteği verecek bankaların projeden çekilmesini sağlamak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleyecek.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Atlas Dergisi’nin katkılarıyla düzenlenen "Hasankeyf’e Sadakat Treni" programının, 29 Ağustos tarihinde başlayacağını söyledi.

Benzer organizasyonun 2 yıl önce de düzenlendiğini belirten Eken, Ilısu Barajı’nın su tutmasıyla yok olma tehlikesi altında olan 12 bin yıllık şehir Hasankeyf’e gönül verenlerin, bu trende buluşacaklarını ifade etti.

Kültür ve doğa festivali havasında geçecek olan "Hasankeyf’e Sadakat Yolculuğu" için Devlet Demir Yollarından özel tren kiralandığını belirten Eken, "Kuşetli ve pulman seçenekleri olan trenin özel toplantı vagonunda sunuş ve söyleşiler yapılacak, tren partisi düzenlenecek ve müzik dinletileri olacak. Yolculuk, yüzyıllardır Dicle Vadisi’nde yükselen Hasankeyf’in sular altında kalmaması için çok sayıda uzmanın rehberliğinde gerçekleştirilecek" dedi.

Yolculuk süresince, bir ucundan diğer ucuna geçilecek olan Anadolu coğrafyası, bozkırlar, Toros Dağları, iklim değişikliği ve Hasankeyf hakkında bilgiler verileceğini belirten Eken, şöyle konuştu: "12 bin yıllık tarihin simgesi olan Hasankeyf, Ilısu Barajı nedeniyle yok olacak. Yılda en fazla 300 milyon dolarlık enerji üretecek olan baraj projesi için Avusturya, Almanya, İsviçre ve Türk şirketlerine en az 1,2 milyar Avro ödenecek. Ancak, bunun için bu üç ülkedeki ve Türkiye’deki bankaların kredi vermeleri şart. Bu nedenle projenin karşısında durabilmek için kamuoyunun bankalara karşı tepki oluşturması büyük önem taşıyor. Örneğin İsviçre bankası ZKB, baskılar nedeniyle bu projeden çekildi."

Eken, baraj suları altında kalmadan birçok tarihi yapının önemli ölçüde zarar gördüğünü söyledi.

Tarihi eserlerin yer yer yıkılmaya başladığının belirlendiğini anlatan eken, "Örneğin, İmam Abdullah Zaviyesi’nin minaresinin güneybatı köşesi zarar görmüş. Bir süre önce de Ulu Cami’nin tonozları çökmüş" dedi.

Tahribatın önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Eken, şunları kaydetti:

"Daha da önemlisi, Ilısu Barajı’nın yapılmaması gerekir. Derneğimiz tarafından başlatılan kampanya kapsamında, barajın yapılmasına karşı çıkan 45 bin kişinin katıldığı ’Hasankeyf’e Sadakat Kampanyası’ büyüyerek sürüyor. Binlerce yıldır Hasankeyf ve çevresine yaşam veren Dicle Nehri, Ilısu Barajı yapıldığı takdirde doğal akışını sürdüremeyeceği gibi 12 iki bin yıllık tarihiyle onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf’i de boğulmakla tehdit ediliyor. Bu nedenle şu anda hangileri olduğunu bilmediğimiz Türk bankalarının da bu projeden çekilmelerini istiyoruz. Bu projeye destek verilmemesi gerekir. Bizim paralarımızla böyle bir proje gerçekleştirilmemeli."

Eken, yolculuk için rezervasyon yaptırmak isteyenlerin www.dogaturkiye.com adresinden gerekli bilgilereulaşabileceklerini söyledi.

İstanbul’dan Hasankeyf’e yaklaşık 35 saatlik yolculukta trenin, özel rota izleyeceği, Varda Köprüsü gibi olağan tren yolculuklarında durulmayan noktalarda molalar verileceği bildirildi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.