Haberler

Beykoz Devlet Hastanesi kapatıldı

Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Şule Köktürk
Beykoz sırtlarında denize nazır bir hastane olan Beykoz Devlet Hastanesi, deprem güçlendirme çalışmaları gerekçesiyle kapatıldı. Kapatılan hastanenin, kamuya bağlı çalışan yaklaşık 200 personeli Paşabahçe Devlet Hastanesi'ne geçici görevle gönderilirken temizlik, bilgisayar, mutfak ve güvenlik görevlisi olarak çalıştırılan 99 personel işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Hastanenin personeli isyan ederken yurttaşlar hastanenin yerine otel yapılacağı için kapatıldığını iddia ediyorlar.

1970 yılında yapılan hastane, 17 Ağustos 1999 depreminde büyük hasar gördü. Ancak hastanenin deprem güçlendirme çalışmasının bu ay yapılmasına karar verildi. Bir yıl önce acil servisi yaklaşık 200 bin YTL'ye onarılan hastanede, yaklaşık 3 hafta önce, personele geçici görevlendirme yapılacağını ve gitmek istedikleri yeri yazmalarını söyleyen yönetim, geçen hafta hastanenin tüm bölümlerini kapattı, hastanenin kadrolu personeli ve hastaları Paşabahçe Devlet Hastanesi'ne taşındı. Ancak 14 yemekhane, 25 bilgisayar, 11 güvenlik, 49 Mert Temizlik Şirketi'ne bağlı görevliler olmak üzere toplam 99 kişiye 1 ay daha boş hastaneye gelip gitmeleri emri verildi. 17 Ağustos'ta işsiz kalacaklarını söyleyen çalışanlar, yönetimin kendilerine 6 ay sonra hastanenin açılacağını, bu süre içinde işsizlik maaşı alacaklarını söylediğini, ancak yapılan açıklamaların kendilerini tatmin etmediğini belirttiler. İşçiler "Burada boş hastaneyi bekliyoruz, piknik yapıyoruz, ama 1 aydan sonra ne olacağımız belli değil" diyorlar. Yazın ayda 700, kışın ise 2 bine yakın hastaya bakan Beykoz Devlet Hastanesi'nin tüm yükü Paşabahçe Devlet Hastanesi'ne aktarıldığı için orada çalışan personel ve hastanede sıra bekleyen hastalar da şikâyetçi.

Beykozlular tepkili
Paşabahçe Devlet Hastanesi'nde, acile başvuran hasta sayısı günde 800, polikliniklere başvuran hasta sayısı ise 3 bin 500'ü aşmış durumda. Beykoz Kundura Fabrikası, Paşabahçe Şişecam Fabrikası ve Tekel olmak üzere 3 büyük fabrikası ve geçen yıl Beykoz Çocuk Hastanesi kapatılan Beykoz halkı, bu hastanenin de açıklandığı gibi güçlendirme çalışmaları yapıldıktan sonra 6 ay sonra açılacağına inanmıyor.

Hastaneye gelen yurttaşlar ise hastanenin hizmet vermediğini görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. İki hafta önce hastanede ameliyat olan Fehamet Gözek , "Doktor, kontrol için randevu vermişti, ama hastanenin kapandığını görünce çok şaşırdım" dedi. Hastaneye muayene olmak ve ilaçlarını yazdırmak için gelen Ahmet Şimşek isimli yurttaş ise hastanenin bu kadar çabuk kapanacağını tahmin etmediğini belirterek "Ben bu hastaneye neler olacağını biliyorum. Buralarda marina tesisi olacak, turizm tesisleri yapılacak. Buraları Aydın Doğan 'la Albayraklar satın aldı; villa yapılacak buralara, burası da otel olacak" diye konuştu. Hastanenin kantinini 16 yıldır işleten Necip Arda ise 1.5 ay önce yeni ihale yapıldığını ve 5 bin 750 YTL kira teklifiyle hastane kantininin işletmesini aldığını belirterek "3 aylık kirayı peşin ödedim. Şimdi ne olacak hiç bilmiyorum" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.