Haberler

Hasankeyf'e Sadakat Treni yola çıkıyor

Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün


Doğa Derneği, Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Batman'daki tarihi Hasankeyf'i kurtarmak ve projeyi destekleyen bankaları caydırmak amacıyla kamuoyu baskısı oluşturmak için bölgeye tren gezisi düzenleme kararı aldı. Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Hasankeyf e Sadakat Treni" programının, 29 Ağustos tarihinde başlayacağını söyledi.

Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, "Hasankeyf e Sadakat Tre-ni"ne benzer bir organizasyonun 2 yıl önce de düzenlendiğini belirterek, Ilısu Barajı'nın su tutmasıyla yok olma tehlikesi altında olan 12 bin yıllık şehir Hasankeyf e gönül verenlerin, bu trende buluşacaklarını ifade etti. Kültür ve doğa festivali havasında geçecek olan "Hasankeyf e Sadakat Yolculuğu" için Devlet Demir Yolla-rı'ndan özel tren kiralandı. Kuşetli ve pulman seçenekleri olan trenin özel toplantı vagonunda sunuş ve söyleşiler yapılacak, tren partisi düzenlenecek ve müzik dinletileri olacak. Yolculuk, yüzyıllardır Dicle Vadisi'ndeki Hasankeyf için çok sayıda uzmanın rehberliğinde gerçekleştirilecek.

300 Milyon Dolar'lık Enerji
Yolculuk süresince, bir ucundan diğer ucuna geçilecek olan Anadolu coğrafyası, bozkırlar, Toros Dağları, iklim değişikliği ve Hasankeyf hakkında bilgiler verileceğini belirten Eken, "12 bin yıllık tarihin simgesi olan Hasankeyf, Ilısu Barajı nedeniyle yok olacak.

Yılda en fazla 300 milyon dolarlık enerji üretecek olan baraj projesi için Avusturya, Almanya, İsviçre ve Türk şirketlerine en az 1,2 milyar Avro ödenecek. Ancak, bunun için bu üç ülkedeki ve Türkiye'deki bankaların kredi vermeleri şart.
Bu nedenle projenin karşısında durabilmek için kamuoyunun bankalara karşı tepki oluşturması büyük önem taşıyor. Örneğin İsviçre bankası ZKB, baskılar nedeniyle bu projeden çekildi" diye konuştu.

45 Bin Katılım
Eken, baraj suları altında kalmadan birçok tarihi yapının önemli ölçüde zarar gördüğünü söyledi. Tarihi eserlerin yer yer yıkılmaya başladığının belirlendiğini anlatan eken, "Örneğin, İmam Abdullah Zaviyesi'nin minaresinin güneybatı köşesi zarar görmüş. Bir süre önce de Ulu Cami'nin tonozları çökmüş" dedi.

Tahribatın önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Eken, "Daha da önemlisi, Ilısu Barajı'nın yapılmaması gerekir." dedi. Dernek tarafından başlatılan kampanya kapsamında, barajın yapılmasına karşı çıkan 45 bin kişinin katıldığı 'Hasankeyf e Sadakat Kampanyası' büyüyerek sürüyor.

Eken binlerce yıldır Hasankeyf ve çevresine yaşam veren Dicle Nehri, İhsu Barajı yapıldığı takdirde doğal akışını sürdüremeyeceği gibi 12 bin yıllık tarihiyle onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf i de boğulmakla tehdit edildiğini belirtti. Derneğin web adresi www.dogaturki-ye.com sitesinden yolculuk için rezervasyon yaptırılabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.