Haberler

Gerze sahilleri şimdilik kurtuldu

Tarih: 24 Temmuz 2007 Kaynak: Evrensel
Samsun İdare Mahkemesi, Karadeniz sahil yolunun Güzelçay - Sinop 1. kısım projesini iptal etti. Çevrecilerin itirazını değerlendiren mahkeme, “Deniz geçkisinin, kara geçkisine oranla iki kat pahalı olduğu ve bu yönüyle kamuya mali külfet getireceği” kanaatine vardı.

Projenin iptaliyle, Karadeniz sahilinin en güzel turizm merkezlerinden biri olan Gerze sahilleri de şimdilik kurtuldu.
Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu, siyasi parti ilçe başkanları, muhtar, oda ve kooperatif başkanlarının imzasıyla Karayolları Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Sinop-Gerze Sahil Yolu Projesi’nin deniz ve şehir merkezini ikiye bölen geçkisinin iptali istenmişti.

14 Şubat 2002’de proje, Gerze Belediye Meclisi kararıyla reddedilmiş olmasına rağmen Karayolları inşaatı başlamıştı.
Gerzelilerin, 9 Şubat 2007 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yazdığı yazıda da “Geçim kaynağı ve geleceği turizm olan ilçede, plaj olarak kullanılan koyların doldurulmasıyla yapılacak yolun turizmi yok edeceği ve ilçe halkını göçe zorlayacağı” vurgulanmıştı.

‘Hukuka aykırı’
Mahkemenin, bilirkişi raporunu dikkate alarak verdiği iptal kararında ise “Dolgu planları onaylanmadan projeye başlandığı, bu yönüyle devlet yollarının projelendirme ve yapım sürecinde uyulması zorunlu temel kriterlere uyulmadığı, davaya konu 28 kilometrelik kısmının kara yönünde projelendirme olanağı olduğu halde bu hususun değerlendirilmediği, projenin kıyı ve imar mevzuatına uygun olarak hazırlanmadığı anlaşılmış olup dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunamadığına karar verildi.” denildi.

Deniz dolgusunda ısrar eden Karayolları’nın itirazı üzerine konu Danıştay’a taşındı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.