Haberler

Otomotiv ve konut büyük ralliye hazır

Tarih: 25 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
Piyasadaki hareketi de durgunluğu da en uç noktada yaşayan iki sektör; gayrimenkul ve otomotiv büyük ralliye hazırlanıyor. Seçimlerin geride kalması ile belirsizlik ortadan kalktı. Ertelenen talebin harekete geçmesi için kilit nokta ise kredi faizlerinde indirim başlaması.

Seçim öncesinde tam anlamıyla kilitlenen piyasalar, büyük ralli için kredi faizlerindeki indirimi bekliyor. Özellikle son bir ayda yaprak kımıldamayan otomotiv ve gayrimenkul sektöründe satışların hareketlenmesi için ’bir faiz rüzgarı’ bekleyişi var. Ancak görünen o ki, piyasaların faiz düşüşü bekleyişi çok da uzun sürmeyecek.

Dün indirime başlayan bankaların önümüzdeki dönemde kredi faizlerinde çok daha radikal indirimlere gitmeleri, SPK Başkanı Turan Erol’un da dediği gibi 1 yıl içinde konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in dahi altına gerilemesi bekleniyor.

Talep bekleyişe geçti
Seçimler öncesinde tüm piyasada yaşanan durgunluk en çok gayrimenkul ve otomotiv sektörlerini etkiledi. Mayıs ayından itibaren ikinci el konut piyasası neredeyse durdu, fiyatlarda yüzde 10-15’lik düşüşler yaşandı. Birçok yeni projede de satışlar neredeyse durma noktasına geldi. TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO’nun aralarında My World, Uphill Court, Ispartakule, İdealist Kent gibi projelerinin daire satış adedi Nisan ayında 446 iken, bu sayı Haziran’da 136’ya kadar geriledi. Otomotivdeki düşüş de çok dikkat çekiciydi. Sektör temsilcileri daralmanın beklentilerin çok ötesine geçtiğinin altını çizerken, Haziran ayında otomotiv satış adedinde geçen yıla göre yüzde 11’lik bir düşüş yaşandı.

Otomotiv ve konut sektörü temsilcileri yaşanan durgunluğunun nedenini ’talepteki erteleme’ olarak açıkladı. Seçim nedeniyle tüketici önünü göremiyor, uzun vadeli borçlanmak istemiyordu. Talebin beklemeye geçmesinin önemli bir nedeni kredi faizlerinde düşüş beklentisiydi.

Bankalar mesajı aldı
Seçim geride kalınca, piyasadaki hareketliliğin kilidini elinde tutan bankacılardan dün birbiri ardına faiz indirimi açıklamaları gelmeye başladı. Faiz indirimlerinin önümüzdeki süreçte hızlanmasıyla otomotiv ve gayrimenkulde başlayan hareket rüzgarının tüm piyasayı etkilemesi bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.