Haberler

Aytaç'tan Bodrum'a süper lüks villa

Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Eylem Türk
1976 yılında babası Enver Aytaç tarafından kurulan Aytaç İnşaat'ın yıllık ortalama 20 milyon YTL cirosu bulunduğunu söyleyen Aytaç İnşaat Genel Müdürü Hakan Aytaç, şirkette 300 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Aytaç, şirketin çatısı altında mimarlık firması kurduklarını belirterek, kısa süre içinde Bodrum'da bir villa projesine başlayacaklarını anlattı. Aytaç şunları söyledi: "Bodrum'da süper lüks ve değişik bir mimariye sahip olan bir villa projesine başladık. Kardeşim Alper Aytaç bu işin başında. Türkbükü'ne yakın bir bölgede altı villa kuracağız. Proje eylül ayında başlayacak. Fiyatlar 1.5 milyon dolardan başlayacak. Bu villalara Fransız ve ABD'lilerden ilgi var."

Çelik fabrika binası inşa ediyor
Çelik yapı konusunda ABD'li VP Buildings firmasıyla anlaşma yaptıklarını söyleyen Hakan Aytaç, "Depreme dayanıklı fabrika ithal ediyoruz. Betonarme hariç fabrikanın tüm üst yapısını ABD'den getiriyoruz. Yani fabrikanın çeliği, çatı ve duvar sistemi, penceresi, havalandırma sistemini bir paket halinde ithal ediyoruz" dedi.

İthal ettikleri çelik fabrikaların artık Türkiye'de üretilmesini istediklerini anlatan Aytaç şunları söyledi: "Yine aynı firmayla ortak bir fabrika kurma için bir karar aldık. Bunun için Babaeski'de arsa aldık. Fizibilite tamamlandı. Seçimden sonra harekete geçeceğiz. Aşağı yukarı 15 - 17 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Kendi tesisimizi de ithal edeceğiz. 110 kişi istihdam edilecek. Şu anda yedi ayda teslimat yapıyoruz. Burada üretirsek teslimat daha kısa sürecek. Biz bu tesisten fabrika ihracatı yapmayı da planlıyoruz."

300 bin metrekare inşaat yaptı
Fabrikaların konteyner'larla taşındığını kaydeden Aytaç, "Bir fabrika 40 konteyner'la geliyor. Bu uygulamayla ilk olarak 2000 yılında 2 bin 500 metrekarelik bir depo tesisi yaptık. Ardından Silk & Cashmere'in tesisini inşa ettik. Bunge firmasının Derince limanındaki tesisini yaptık. Bu şekilde toplam 300 bin metrekarenin üzerinde bina inşa ettik" dedi. Beton hariç üst yapının metrekaresinin 100 dolara mal olduğunu anlatan Aytaç, "Biz sanayiciye bütün bir paket sunuyoruz. Elektrik ve yangın koruma sistemleri üretime özel olduğu için fiyatları risklere göre değişiyor. Bu ayrıca projelendiriliyor" diye konuştu.

VP Buildings'in 14 fabrikası bulunduğunu belirten Aytaç, "Yılda 11 milyon metrekare yapı üretiyorlar. 60 yıllık bir firma" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.