Haberler

Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi film platosu olarak düzenlenecek

Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Mehmet Güler
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda kalan Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi'ni aylık 41 bin YTL'ye Umut Film'e kiraladı.

82 bin metrekare alan üzerine kurulu olan yapı bundan böyle film platosu olarak hizmet verecek. Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Fuar Merkezi için Genel Sekreter Münir Karaloğlu başkanlığında bir ihale gerçekleştirdi. Muhammen bedeli 10 bin YTL olan ihalede açık artırma usulü kullanıldı. İhaleye İstanbul'dan üç film şirketi teklif verdi. Ancak bir firmanın şartnameye uymaması nedeniyle ihale iki firma arasında geçti.

Yıllardır atıl durumda bekleyen merkez, yeni proje ile hayata kazandırıldı. Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi bundan böyle film platosu olarak kullanılacak. Alan, Türkiye'nin dört bir yanından film yapımcılarına ev sahipliği yaparken, bir yandan da para kazandıran yatırım aracı haline gelecek. Gerçekleştirilen ihaleye İstanbullu üç firma katıldı. Bayraktar, Umut ve 5. boyut film şirketleri, Uluslararası Fuar Merkezi'ne talip oldu. Ancak Bayraktar firmasının ihale şartnamesine uymaması nedeniyle ihale diğer iki firma arasında gerçekleşti. Muhammen bedeli 10 bin YTL olan ihalede iki firma uzun süre verdikleri tekliflerle birbiriyle yarıştı. Sonuçta Umut Film şirketi, verdiği aylık 41 bin YTL'lik fiyatla ihaleyi aldı. 1998 yılında hizmete giren Uluslararası Fuar Merkezi'nde bugüne kadar birçok uluslararası fuar düzenlendi. Ancak alan, yılın büyük bölümünü atıl durumda geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Fuar Merkezi'nin yeniden canlandırılması için uzun zamandan beri çalışmalarını yürütüyordu. Yapılan ihale ile Fuar Merkezi, film sanayiinin cazibe merkezlerinden biri haline gelecek.

Yaklaşık 82 bin metrekare alana sahip olan Uluslararası Fuar Merkezi, yıl içinde birçok fuara ev sahipliği yapıyor. Merkezde, 21-25 Kasım 2007 tarihleri arasında "ISF 2007 Sentez Uluslararası Fuarı" ile 18-21 Ekim 2007 tarihleri arasında "Marmara Doğalgaz Ünyap Fuarcılık Organizasyonu" düzenlenecek. Tek katta 35 bin metrekare kapalı alanla Türkiye'nin en büyük fuarı unvanına sahip Fuar Merkezi'nde, sergi, kongre ve toplantı amaçlı 3 ayrı hol bulunuyor ve istenildiğinde hepsi tek mekan haline getirilebiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.