Haberler

Artık herkes ev sahibi olacak

Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
TOKİ Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan'ın seçimlerden hemen sonra kendisini arayarak “konut teslimlerinin hızlandırın” isteği üzerine inşaat çalışmalarına yüklendiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan'ın bir diğer isteği ise konut sahibi olabilmenin çok kolay hale getirilmesi 

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar yeni bir başlangıç için önceliği mevcut inşaatlara vereceklerini söyledi. "AK Parti'nin seçim başarısında TOKİ'nin rolü olduğu" yorumlarını değerlendiren, Bayraktar, "Sayın Başbakan, seçimlerin ertesi günü beni arayarak, çalışmalarımla ilgili değerlendirmeler yaptı. Sayın Başbakan, konutların daha hızlı sürede teslim edilmesini isterken, konut sahibi olmanın kolaylaştırılması gerektiğini vurguladı" dedi.

Her kesime konut ürettik
Bayraktar, bu değerlendirmelerden yola çıkarak, yeni bir çalışma programı hazırlayacaklarını belirterek, şunları söyledi: "Uyguladığımız projeler ile inşaat sektörüne bir canlılık geldi ve her kesime yönelik konut arzı arttı. Bir taraftan özel sektörün de katkısıyla lüks konutlar üretilirken, bir taraftan, dar gelirli, yoksul vatandaş 250-300 YTL taksitlerle konut edinme fırsatına kavuştu. Özellikle yoksul vatandaşlar için yaptığımız projelerde, konut sayısının 10 katına varan başvurular oldu. Bu, vatandaşın, konut edinme konusundaki umudunu gösteriyor. Yani, (ben TOKİ'den ev alabilirim, kurada çıkarsam konut sahibi olabilirim) diye düşünüyor. Yeni dönemde de bu beklentileri dikkate alarak, vatandaşın konut umudunu sürdürmeye devam edeceğiz. "TOKİ olarak, şimdiye kadar ülke genelindeki hemen hemen ilçelerin yarısında proje uyguladıklarını, 366 ilçede, 278 bin 445 konutu projelendirdiklerini, yaptıklarını veya inşaatını sürdürdüklerini anlatan Bayraktar, "Bu, 100 bini aşkın nüfuslu 12 şehir kurulduğu anlamına geliyor. Hizmetlerin vatandaşlar tarafından takdir edilmesi çok güzel bir şey" dedi. Bayraktar, uyguladıkları konut projelerinin 131 bin 438'inin dar ve orta gelir grubuna, 59 bin 761'inin alt gelir ve yoksullara yönelik, 27 bin 455'inin gecekondu dönüşüm projesi, 7 bin 388'inin afet konutu, 2 bin 393'ünün tarımköy uygulaması olduğunu hatırlatarak, toplam 228 bin 435 sosyal konutun yanında, gelir sağlamak amacıyla 45 bin 958 konutluk proje uygulandığını kaydetti.

Sosyal donatıya önem veriliyor
TOKİ'nin konut projelerinde, altyapıya ve sosyal donatıya da önem verdiğini, okul, spor salonu, kütüphane, cami ve ticaret merkezleri ile birlikte projeyi teslim ettiğini vurgulayan Bayraktar, bu projeler dışında, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı için okullar, Sağlık Bakanlığı için hastaneler, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu için de sevgi evleri-yaşlı evleri yaptıklarını hatırlatarak, böylece kamunun inşaat maliyetlerinin düşürülerek, kamu binalarının kalitesinin de artırıldığını söyledi. TOKİ'nin şimdiye kadar, yatırım maliyeti yaklaşık 13 milyar YTL olan bin 700 ihale gerçekleştirdiğini, 9 milyar YTL hak ediş ödemesi yaptığını açıklayan Bayraktar, uygulanan ihale yöntemi ile inşaat sektöründeki kar marjının da oldukça düşürüldüğünü, teknolojinin ve kalitenin artmasının sağlandığını ifade etti.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.