Haberler

Mahkemeden Acaristanbul'a yeşil ışık: 2001'de ruhsat alınmış, yenisine gerek yok

Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Melik Duvaklı
Acaristanbul'un yıkılması için Çevre ve Orman Bakanlığı'yla işadamı İsmet Acar arasında yaklaşık bir yıldır devam eden davada sürpriz bir gelişme yaşandı.

Bölge İdare Mahkemesi, İsmet Acar'ın geçtiğimiz ocak ayında Çevre ve Orman Bakanlığı'na yaptığı izin başvurusunun reddini uygun görmedi. Bakanlık daha önce alınan izin talebini reddetmişti. İsmet Acar ise yeni izin başvurusunda bulunmuştu. Mahkeme, bu iptali geçersiz sayarak daha önce alınan ön iznin geçerli olduğuna hükmetti ve bakanlığın uygulamasına karşı yürütmeyi durdurma kararı verdi. Danıştay, Acaristanbul'un yıkılması için karar vermişti.

Acar İnşaat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, Acaristanbul ile ilgili 'kesin izin' alabilmek için Orman Bakanlığı'na müracaat etmiş, ancak bu talep reddedilmişti. İsmet Acar, bunun üzerine İstanbul 4. İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için dava açmıştı. Dava dilekçesini inceleyen İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararında; 'kesin izin' verilmeyen Acaristanbul'un bulunduğu Serdaroğlu Ormanı için, Acar İnşaat tarafından 2001 yılında ön izin talebinde bulunulduğunu hatırlattı. Mahkeme, davacı şirketin, istenilen şartları yerine getirmesi üzerine verilmiş olan 'ön izin'in esasen yasada olması öngörülen izin olduğuna, bunun dışında ayrıca bir izin almaya gerek olmadığına hükmetti. Yasada, ön izni verme yetkisinin Çevre ve Orman Bakanlığı'nda olduğuna da değinen mahkeme, "Yönetmelik hükmüne uygun olarak işlemin Orman Genel Müdürlüğü'nce tahsis edildiği görülmektedir." diyerek dava konusunun yetki yönünden de sakatlandığını belirtti. Kararın sonuç bölümünde, 'Orman Genel Müdürlüğü'nün konu ve yetki unsuru yönünden hukuka aykırı davrandığına hükmeden mahkeme, kesin iznin verilmemesi durumunda, davacının telafisi güç zarara sebep olabileceğini ve işlemin teminat altına alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasını' istedi. Alınan bu karar ilgili birimlere gönderilirken, İsmet Acar ile Çevre ve Orman Bakanlığı arasında nasıl bir gelişme olacağı merakla bekleniyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.