Haberler

Ahşap evler 'miras' kapsamına alınıyor

Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
İstanbul'un '2010 Avrupa Kültür Başkenti' ilan edilmesinin ardından kentteki tarihi yapıların yenilenmesine hız verildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü (KUDEB), Eminönü'nde yeni bir projeyi uygulamaya geçiriyor. Osmanlı döneminde kaptan-ı deryalık yapan ve Meşrutiyet'in ilanında önemli roller üstlenen ünlü denizci Kayserili Ahmet Paşa'nın konağının da bulunduğu sokak, ahşap evleri ile İstanbul'un en önemli tarihi miraslarından biri olarak kabul edilyor. KUDEB binası olarak da hizmet veren konağın içinde bulunduğu Kayserili Ahmet Paşa Sokağı'ndaki tarihi ahşap evler 'İstanbul Kültür Sokoğı' projesi kapsamında restore edilerek 'İstanbul Miras Evleri' haline getirilecek.

Evler Aslında Uygun Restore Ediliyor
Kayserili Ahmet Paşa Konağı'nda kurulan KUDEB, ilk çalışmasını tarihi binaların restorasyon çalışmalarını yönetecek Türkiye'nin ilk restorasyon laboratuvarını kurarak başlattı. Ardından müdürlüğün de içinde bulunduğu sokaktaki ahşap evlerin bir kısmını hak sahiplerinden devraldı. Ahmet Paşa Sokağı'nı tarihteki aslına uygun olarak restore ettiren KUDEB, tüm restorasyon çalışmalarını sürekli denetleyerek ahşap evlerin aslına uygun olarak yenilenmesini sağlıyor.

Ahşap evler için bilgi bankası kurulacak
'İstanbul Miras Evleri Projesi' hakkında bilgi veren KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz, sokaktaki bir ahşap evin Türkiye'de ilk kez kurulacak olan 'Ahşap Ev Bilgi Bankası' olacağını söyledi. Deniz, amaçlarının tarihi evlerde oturan vatandaşlara restorasyon çalışmalarında ücretsiz danışmanlık hizmeti vermek olduğunu belirtti. Deniz, sokaktaki restorasyon çalışmalarının bitmesiyle birlikte yerli ve yabancı birçok akademisyenin bölgeyi 'Ahşap Enstitüsü' olarak gezmeye gelmelerinin de amaçlandığını sözlerine ekledi.


YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.