Haberler

500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bitti

Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hanife Baş
Konut sektörünün ivme kazandırdığı kumaş perde sektöründe, dört mevsim dönemi kapanıyor. Bunun yerini, yazlık ve kışlık perde kavramları alıyor. Yazlık perdeler ve güneşlikler, güneş ışığının doğrudan girişini önleme yanında ısıyı azaltma amacıyla tercih ediliyor. 500 firmanın rekabet ettiği, 500 milyon dolarlık hacme ulaşan sektörde, üreticilerin pazara sunduğu yazlık koleksiyonları farklı renk ve tonlardan oluşuyor.

Konutla paralel büyüyen kumaş perde sektöründe, yeni trendlerin oluşumuyla birlikte, artık dört mevsim dönemi bitti. Bunun yerini kışlık ve yazlık perde kavramı almaya başladı. Bu trendlere bağlı olarak yazlık koleksiyonlarını peş peşe pazara sunan perde üreticileri, bu koleksiyonlarında daha çok güneşden korunma özelliğini ön plana çıkarıyor. Saten güneşlikler, güneş ışığının doğrudan girişini önlerken, ısıyı da belli oranda engelliyor. 500’den fazla firmanın rekabet ettiği sektörde pazarın hacmi de 500 milyon doları buluyor. İhracatla birlikte bu daha da artıyor.

Yazlık ve kışlık
Broderi Narin Satış ve Pazarlama Müdürü Mirgül Ekmen, Türkiye’de kumaş perde sektörünün genel anlamda ev tekstili içinde değerlendirildiğini belirterek, yeni konutların sektörü olumlu etkilediğini ve ev değiştirenlerin sayısında yaşanan artışın bu etkiyi daha da artırdığını kaydetti. Modanın hızlı bir değişim içinde olduğuna ve perdenin de buna uyum sağladığına işaret eden Ekmen, "Artık yazlık ve kışlık perdeler var. Nasıl şehir ev yapısıyla, sayfiye ev yapısı birbirinden farklıysa kullanılan mobilya ve perdelikler de artık mevsimsel olarak farklıklar gösteriyor. Bir de vazgeçilmezler var; saten, tafta, organze. Ayrıca doğal görünümlü polyester perdelikler ve ipek ve keten ipliklerle üretilmiş tam doğal ve karışım ürünler piyasada. Bu dokulara özgün desenler, renkler ve parlak ipliklerle özellik kazandırılıyor" diye konuştu.

Mirgül Ekmen, perdede yazlık diye bir kavramın oluştuğunu ve kendilerinin de ’summertime’ (yaz zamanı) ismiyle yaza özgü koleksiyon geliştirdiklerini dile getirerek, evlerinde sportif zarafet isteyenlerin yaz perdelerine talep gösterdiğini dile getirdi. Saten güneşliklerin yazın ilgi gördüğüne işaret eden Ekmen, beyaz, krem ve bej tonlarında görülmeye alışılan güneşliklerin artık 33 farklı renkten oluştuğunu kaydetti. Bu uygulama, özellikle tüller için yapılıyor. Evlerinde duran beyaz satenlere alternatif yaratabilmek ve sadece güneşlik kullanmak isteyenlere evleriyle uyumlu renk seçeneği sunuluyor. Sık saten dokuma ise, güneş ışığının doğrudan girişini önleme yanında ısıyı da belli oranda engelliyor. Yazlık saten perde fiyatlarının metresi 10-25 YTL arasında değişiyor.

10 yıl kullanıyoruz
Ekmen’e göre, perdede Türk halkının tercihini önce kültürü, sonra ekonomik koşulları daha sonra da moda şekillendiriyor. "Kadınlar hala perdede karar mercii olma sıfatlarını koruyorlar" diyen Ekmen, toplum olarak perdeleri yıkamayı sevdiğimizi, bu nedenle de polyester iplikle üretilen perdeliklerin tercih edildiğini vurguladı. Ekmen, Türkiye’de perdelerin uzun yıllar kullanılabildiğine de değinerek, şu tespitlerde bulundu: "Diğer yandan modanın hızlı bir değişim içinde olması tüketiciyi yenilemeye zorluyor. Perde değiştirme ihtiyacı 10 yıldan sonra, arzusu ise biraz modaya paralel olarak başlıyor ve kişiler kendi koşulları içinde karar veriyorlar. Gösterişli veya sade ama özenli perdeler seçip, gerektiğinde yıkamayı tercih ediyoruz. 17 yıl önce perde aldıktan sonra geçen haftalarda gelip tülünü değiştirmek için gipürünü getiren müşterimiz var. Ürünün dayanıklılığının yanı sıra hala zevkine uygun buluyor ve ayrılmak istemiyor."

Talep, güneşi kıranlara kayıyor
Royal Perde Sistemleri Kurucusu Halim Çakıl, yaz mevsimi için güneş kırıcı perdelerin tercih edildiğini kaydederek, tüketicilerin bu ürünü yeni yeni tanıdığını, buna alternatif olarak ahşap storların da yazın sıklıkla tercih edildiğini dile getirdi. Çakıl, şu bilgileri verdi:

"Yazlıklar için kumaş stor perdeler, rustik, keten perdeler, işlemeli ve dantelli stor perdeler, ahşap stor ve ahşap jaluziler tercih edilebilir. Yazın konutlarda güneşten korunmak ve yararlanmak için güneş kırıcı perdeler var. Bu perdenin kumaş özellikleri güneşin zararlı ışınlarını filtre ettiğinden ve ışığı kırarak aldığından tercih nedeni oluyor."

Çin malları sektöre sıkıntı yaratıyor
Türkiye’de kumaş perde sektörünün başını perdelik kumaş üreticileri, ev tekstili ve perde üzerine geniş seçenekler sunan mekanizmalı perde üreticileri çekiyor. Halim Çakıl, Türkiye’de yeni konutların perde sektöründe modern sistemlerin uygulanması yönünde büyüme getireceğini belirterek, sektörün son iki yılda büyüme açısından sıkıntılı olduğunu, Uzakdoğu ve Çin mallarına rağbetin yerli üreticileri zor duruma soktuğunu anlattı. Çakıl, tüketicinin fiyatları kaliteyle orantılı değerlendirmeyi unuttuğunun altını çizdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.