Haberler

Duygu Asena için Tasarlamak

Tarih: 30 Temmuz 2007 Yazan: Haydar Karabey


Tam bir yıl önce bugün (30 Temmuz’da) hayatını kaybeden gazeteci, yazar, kadın hakları savunucusu Duygu Asena için bir anıt mezar yapılması planlanıyor. Kardeşi İnci Asena’nın girişimleriyle mezarın tasarımını Haydar Karabey, grafiklerini Bülent Erkmen, modellemelerini Tanju Özelgin, illüstrasyonlarını Selim Güner ve uygulamasını Sancar Uçar gerçekleştirdi.

Haydar Karabey’e bu mezarı tasarlama sürecini ve bu tasarımı yaparken nelerden yola çıktığını sorduk. Kendisi bu süreci aşağıdaki kelimelerle özetledi;

“Üç boyutlu bir ‘möbius’ eğrisi
Yumuşak, dişil, güçlü bir form
Sonsuzluk işareti
İç - dış, zaman - uzam, varlık - yokluk kavramlarını içeriyor
Doğal taştan
Toprağa öylece bırakılmış bir kurdele

Duygu’yu tanıyorum. Kardeşi İnci arkadaşımız. Duygu için bir şeyler yapmak istiyor. Daha kalıcı, anlamlı şeyler. Adına bir ödül gibi. Ancak elbette bir de mezar düzenlemesi işi var. Bazı kişilere rica etmiş. Pek olumlu bir sonuç çıkmamış. Bir gün Bülent Erkmen’in atölyesinde buluşup genel çerçevede neler yapılabileceğini konuşup öneriler getirdik. Doğrusu biz pek anıt mezar taraftarı da değildik. İnci de bu düşünceye katılıyordu, mezar için “çok sakin, yalın, yumuşacık ve düz birşeyler” diye kendince bir bilgi verdi ve gelecekte sürekli bir kültürel etkinlik için de kararlı göründü. Sonuçta her ikisi de bana bakıp haydi dediler.

O ara, Yıldız Üniversitesi’nde proje atölyesine gidiyordum. Ortalıkta maketler ve bolca maket malzemesi vardı. Böyle konularda kalem kağıda sarılmadan önce düşünmek iyidir. Toprağın üzerine öylece bırakılmış bir ‘kurdele’nin yeterli olacağını düşündüm. Nedense aklıma Stevie Wonder’ın ‘Ribbon in the Sky’ şarkısı geldi. Elimdeki kağıt bükülüp ‘möbius eğrisi’ dediğimiz biçime giriverdi.

İnci’nin öneriyi içtenlikle benimsediğini söylemeliyim. Umarım Duygu da bu tasarımdan mutludur.

Tanju Özelgin’in katkısı ile bu zor biçim boyut kazandı, Bülent Erkmen, malzeme seçimi, grafik düzenleme ve sunum için önemli katkıda bulundu, mermer sanayi içinde olan mimar arkadaşımız Sancar Uçar CNC makinası ile üretimi üstlendi. Umarım yakın bir tarihte uygulama gerçekleşecek.

Bir tasarımın nasıl ve hangi etkilerle zihnimizde biçimlendiğini kim bilebilir?”
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.