Haberler

Eğlencesi bol büyükşehir marinası Setur Kalamış - Fenerbahçe

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kadir Kır
Dünya deniz trafiğinin en yoğun bölgelerinden birinde bulunan İstanbul, ne yazık ki iki marinayla yetinmek zorunda.

Bunlardan Ataköy Marinası’nı iki hafta önce tanıtmıştım. Bu hafta Anadolu Yakası’ndaki Setur Kalamış - Fenerbahçe Marinaları’nı tanıtacağım.

Kalamış Marinası, genç yaşta elim bir olay neticesinde hayatını kaybeden mühendis İsmet Uran’ın eseri. Uran, inşaatı bitirdikten sonra tesisi belediyeye teslim etmişti. İşletmesini üstlenmek istese de, hayali gerçekleşmedi. Özenle yapılan marinanın karadaki tesisleri bir süre Kadıköy Belediyesi’nce düğün salonu, kafeterya olarak kullanıldı. 1998’de Koç Grubu’na geçip, Setur Marinalar Zinciri’ne katılınca makus talihi değişiverdi. Değişim sırasında Amiral Fahri Korutürk Marinası ismi, Setur Kalamış - Fenerbahçe Marinaları’na dönüştü.

1200 Tekne konaklayabiliyor
Tesis, denizde 1200, karada 200 tekneye ev sahipliği yapabiliyor. Girişteki bölümünde uzunluğu 70 metreye kadar olan süper yatlara yanaşma imkanı sunuyor. Ortalama derinliği 6,5 metre. Bazı bölümlerinde sığlıklar bulunuyor. Tonoz döşeli olduğu için demir atılmıyor. Çekek yerleri güvenli. Makineden, boyaya, yelken onarımına kadar birçok konuda teknik servis desteği veriliyor. Helikopter pisti, otoparkı var. Diğer marinalarda daha yaygın olan tuvalet ve duş sayısı Kalamış’ta sınırlı.

Genel Müdür Vedat Midillili yelken dünyasını iyi bilen bir yönetici. Çabaları sayesinde müşteri memnuniyetinin ön plana alındığı, örnek bir tesis yaratıldı. Yardımcısı Emre Doruk da aileden yelkenci. Bu sayede yıl boyunca marinada ilgi çeken etkinlikler, yarışlar düzenleniyor. Koç Grubu yöneticileri marinayı geliştirmeyi, bu alanda yeni yatırımlara gitmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Sözleşme zorunlu
Kalamış Marinası, tam bir büyük şehir marinası. Kafe, restoran zincirleriyle, yaz aylarında eğlencesi bol olan bir mekan. İçindeki Develi, Suşi restoranları farklı zevklere yönelik seçenekler sunuyor. Migros şubesinden erzak desteği almak mümkün.

Yoğun talep olan Kalamış Marinası’nda konaklamayı düşünüyorsanız önceden harekete geçmenizde yarar var. Marinaya giren her tekneyle bir sözleşme yapılıyor ve konaklama süresince kurallara uyması güvence altına alınıyor. Ayrıca ödemenin nakit olarak yapılması tercih ediliyor.

Bu vesileyle şunu belirtmek isterim. 2010’da Avrupa’nın kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul’a iki marina yeterli değil. Sayılarının artırılması, megayatlara hizmet verecek tesislerin yapılması gerekiyor. Çünkü İstanbul’a talep hızla artıyor.

Çevrede görülecek bölgeler

Adalar
Marina ile adalar arasında yaz aylarında neredeyse her hafta sonunda yelken yarışları düzenleniyor. İstanbul Yelken Kulübü ve AYK’nin internet sayfalarından bu yarışları takip edebilirsiniz. Adalar çevresinde keyifle yelken seyri yapabilirsiniz. Heybeli’nin arkasındaki Çamlık Koyu, doğal liman gibidir. Hafta sonunda birçok tekne gece konaklamak için bu koya girer. Büyükada’da Dilburnu’nun koyu, Burgaz’da Kalpazankaya yatçıların tercih ettiği bölgeler. Kalpazankaya’da sahile çıkıp, tepedeki restoranda günbatımına karşı akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Erdek Yarımadası
Uzun seyir yapmak isteyenler için ideal nokta. Yaklaşmak yasak olan İmralı Adası’nın açıklarından geçip, Erdek Yarımadası’nın kuzey ucuna varırsınız. Karşıyaka, Çakıl, Kestanelik, Çayağzı barınaklarında geceleyebilirsiniz. Denizi sakin, limanlar fazla rüzgar almaz. Erdek merkezindeki limandan Marmara Adası ve Tekirdağ’a düzenli feribot seferi düzenleniyor.

Koç Adası
Tuzla tersaneler bölgesini geçince, Deniz Harp Okulu’nun önündeki burundan 5 mil açıkta. Özel bir ada olduğu için sadece izinle, bazı bölgeleri gezilebiliyor. Etrafında dolaşmak serbest.

Düzeltme
Geçen hafta Marmaris Netsel Marina’yı tanıtırken bir Setur işletmesi olduğunu belirtmiştik. Netsel Marina, Setur zinciri içinde yer almakla birlikte işletmesi Setur ile Torunlar Şirketi’nce oluşturulan ortak yönetim kurulunca yürütülüyor. Marina işletme ismi olarak sadece "Netsel Marina" kullanılıyor. Yanlış ifade için yazarımız Kadir Kır ve Netsel Marina’dan özür dileriz.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.