Haberler

Zeytinburnu 'acele' kamulaşacak

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
En az 2 bin 295 binası çökme riski taşıyan ancak altı yılda sadece çatırdayan bazı binaların mühürlenebildiği Zeytinburnu için acil kamulaştırma kararı yürürlükte.

Bakanlar Kurulu'nun, 2 bin 295 binasında çökme riski bulunan Zeytinburnu'nda kararnameyle yenileme alanı olarak belirlenen alanların acele kamulaştırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

1999 yılındaki Marmara Depremi'nden sonra Yıldız Teknik, Boğaziçi, Orta Doğu Teknik ve İstanbul Teknik üniversiteleri ile Büyükşehir ve Zeytinburnu belediyelerince yapılan ortak çalışma sonucu hazırlanan 'Deprem Master Planı' kapsamında, kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu Zeytinburnu, Avcılar ve Topkapı'nın öncelikli ele alınması vurgulandı. Bu çerçevede pilot bölge seçilen Zeytunburnu'ndaki bütün binalar incelendi. İnceleme sonucunda, 16 bin 32 binadan, yaklaşık 72 bin kişiyi doğrudan ilgilendiren 2 bin 295'inin çökme riski taşıdığı ve yenilenmesine karar verildi. Öte yandan ilçede yaklaşık 6 bin kaçak yapının bulunması, güçlendirme çalışmasının da önünü tıkadı. Gökalp, Sümer ve Yeşiltepe mahallelerinde yıkıma derhal başlanması gerektiği belirtildi.

'Huzur'da üç ölü, 28 yaralı
Pek bir adım atılmayan ilçede, Çırpıcı Mahallesi Modabağ 7. Sokak'taki sekiz daireli Huzur Apratmanı, geçen yıl 16 Kasım'da çöktü. Üç kişi enkaz altında kalarak ölürken, 28 kişi de yaralandı.

Bu bina ikinci derece risk altındaki 5 bin binanın içindeydi. Yıkım sonrası Beştelsiz Sokak'taki dört katlı apartmanda da çatlaklar oluştu. İtfaiye Müdürlüğü raporunda, 20 yıllık binanın kolon giriş sisteminde zayıflık ve beton kalitesinin düşük olduğu belirtildi. Halk belediyeyi suçladı. Belediyeyse, oturulamayacak durumdaki 52 binada mühürleri sökerek kalmaya devam eden vatandaşlara yüklendi. İlçenin risk altındaki nüfusunu taşıma planına da vatandaşlar uymadı.

İki bina mühürlendi
Telsiz Mahallesi 85/14 Sokak 11 ve 13 numaralı bitişik apartmanlardan önceki gün mahalleli için tanıdık 'çatırtı' sesleri geldi. Belediye ekiplerinin incelemesinde, 11 numaralı binanın sola doğru yatma eğiliminde olduğu saptandı. Bunun üzerine 11 numaralı binayla, bu apartmanın arkasında bulunan gecekondu ve hemen yanındaki yeni inşa edilmiş bina mühürlendi.

Mühürlenen evlerini terk eden vatandaşlar akrabalarının yanına sığınırken, apartmanların bulunduğu sokakta alınan güvenlik önlemleriyse güvenlik şeridinden ibaretti. Üç binanın bulunduğu sokakta çocuklar oynamaya, insanlar yürümeye devam etti. İki zabıta görevlisi de sokakta nöbet tuttu. Sokaklarında 'Allah'a emanet Zeytinburnulular' yazan mahalledeki binaların bazılarının üst katlarının da kaçak olduğu belirtildi.

Zeytinburnu halkı bu tedirginliği yaşarken, Bakanlar Kurulu'nun, ilçe sınırları içerisinde yer alan ve kararnameyle yenileme alanı olarak belirlenen alanların Zeytinburnu Belediyesi tarafından 'acele' kamulaştırılmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yenileme alanı olarak belirlenen alanlar acele kamulaştırılacak. 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu 'nun 27. maddesine göre, yedi gün içinde o malın bilirkişilerce tespit edilecek değerini mal sahibi adına bir bankaya yatırılarak o mala el konulabiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.