Haberler

Her yerde kuraklık var

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Küresel ısınmanın çarpıcı sonuçlarının görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye'nin dört bir yanından kuraklıkla ilgili haber ve fotoğraflar geliyor.

Sakarya Nehri'nin Ankara'nın Polatlı ilçesi sınırlarında bulunan kısmının kurumasına, bilinçsiz sulama da eklenince, 150 bin dönüm alanda ekili tarım ürünleri de kurumaya başladı.

Balıkların da telef olduğu nehrin ana yatağı içinde ayakları ıslanmadan röportaj veren Yeniköseler Köyü Muhtarı Emin Kaymakçı, "Ben 52 yaşındayım, babam ve dedem nehrin bugüne kadar hiç kurumadığını söylediler" dedi. Porsuk ve Ankara çaylarındaki su da tükendi.

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde Müftü Oğuz Metin, cuma namazı öncesi cemaate kuraklık ve susuzluk vaazı verdi.

Müftüden kuraklık vaazı
Metin, Sarıgöl Merkez Çarşı Camii'ndeki vaazında şunları söyledi: "Kuraklık, sularımızı idareli kullanmamızı zorunlu hale getiriyor.

Evimizde, işyerimizde, tarlamızda suyu israf etmeden kullanmamız gerek. Abdest alırken, dişlerimizi fırçalarken dikkat etmeliyiz. Bilim adamları da yaz aylarında yapılacak bir banyonun 7 dakikayı geçmemesini istiyor. Özetle suyu tasarruflu kullanma alışkanlığını kazanmamız gerek. Allah'tan bol ve bereketli yağmurlar diliyoruz."

Edirne'de, Meriç Nehri'nin suyunun tasarruflu kullanılması ve çeltik alanlarına daha sağlıklı su verilmesi amacıyla Çeltik Komisyonu, 1 gün süreyle bazı bölgelerde su pompalarının çalıştırılmasını yasakladı.

Öte yandan, Edirne Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz, kuraklıktan ayçiçeği, kabakçekirdeği, süpürge teli ve kabak ürününün olumsuz etkilendiğini söyledi.

Elektrik üretimi de düştü
Manisa'nın Salihli ilçesindeki Demirköprü Barajı'nda bulunan su miktarının minimum seviyeye düştüğü, yeterli yağış olmaması halinde gelecek yıl tarım amaçlı sulamanın tehlikeye gireceği bildirildi.

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü Demirköprü Hidroelektrik Santralı İşletme Müdürü Uğur Cingi, su kotunun kritik seviyeye geldiğini belirterek, "Şu an barajımızda bulunan su kotu 219. 218 kotuna gelindiği zaman baraj ünitelerinin asla çalıştırılmaması gerekir" dedi. Cingi, barajdaki su miktarının alt seviyelere düşmesinin elektrik üretimini düşürdüğünü söyledi.

Isınmaya karşı 78 bin fidan
Tansaş'ın, Çevre ve Orman İzmir İl Müdürlüğü ve Ege Orman Vakfı işbirliğinde düzenlediği "Küresel Isınma İçin Çözüm Siz Olun" kampanyası sona erdi.

Tansaş müşterilerinin 3 YTL karşılığında çıkartma satın alarak katıldıkları kampanyayla sağlanan bağışlarla, Dikili'ye 78 bin 393 fidan dikileceği bildirildi.

Kaynak suları yetersiz kaldı 
Kuraklık doğal kaynak sularının debilerinin düşmesine neden olurken, kaynak suyu işletmeleri yoğun talebi karşılayamaz oldu. Aydın-Bozdoğan Belediyesi Madran Memba Suyu İşletme Müdürü Emin Uysal, işledikleri suyun esas kaynağı olan Madran Dağı'na geçen kış kar yağmamasının kendi kaynaklarının debisinde düşüşe neden olduğunu söyledi. Uysal, "Satışlarımız 2006'ya kıyasla yüzde 23.4 arttı. 24 saat üretim yapmamıza rağmen yoğun talebi karşılayamıyoruz" dedi.

'Böyle giderse istihdam azalır'
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, seçim sonrası başlayan elektrik kesintileri için önlem alınmaması halinde sanayide üretimin düşeceği, bunun da istihdamı azaltacağı uyarısında bulundu. İzmir, Aydın, Atça ve Nazilli'de gerçekleşen kesintilere dikkat çeken Taşkın, sıcak günlerde klima kullanımının artması nedeniyle trafoların yetersiz kaldığını söyledi. Taşkın, "Sanayinin elektriği asla kesilmemeli" dedi.

Kurumanın resmidir
Kastamonu'nun içme suyu ihtiyacını karşılayan Karaçomak Barajı, son yılların en düşük seviyesine ulaştı. Barajdaki doluluk oranı yüzde 40'lara inerken, barajın bir yanında futbol sahası büyüklüğünde su çekilmesi görüldü. Dolu olduğu zamanlarda ancak ucu görünen dev bir ağaç ise suyun çekilmesiyle birlikte tamamen ortaya çıktı. (Turan Kurt) 

Pet şişeyle su satışında patlama!
Ambalajlı su firmaları satışlarını artırmaya devam ediyor. GıdaSa Genel Müdürü Adnan Erem, ambalajlı su tüketimi haziranda beklenenin üzerinde artınca stokların çok daha erken bir dönemde kullanılmaya başlandığını söyledi. Hayat Su Pazarlama Direktörü Ender Buruk, "Damacana piyasası büyümesini sürdürürken asıl patlama yüzde 30 büyüyen pet su pazarında oldu" dedi.

 

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.