Haberler

Çevrecilerden suç duyurusu

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Akın Bodur
İskenderun'da denize sıfır noktadaki 810 dönümlük ormanlık alana Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulmasına izin verilmesi, çevreciler tarafından yargıya taşındı. İskenderun Çevre Koruma Derneği ile Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe , Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan , Hatay Valisi Ahmet Kayhan ile İskenderun'un Azganlık Beldesi AKP'li Belediye Başkanı Halil Demir hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçelerini önceki gün veren çevreciler, OSB inşaatı ve işletmesi sırasında binlerce ağacın kesileceğine dikkat çektiler. Sorumlu ve yetkililerin böyle bir katliama yol açmalarının anayasal ve yasal sorumluluk açısından olanaksız olduğunu vurgulayan çevreciler adına konuşan DAÇE Ortak Sekreteri Oktay Demirkan , Türkiye'ye kirli teknoloji transferinin sürdüğüne değindi.

"Orman Alanlarımız İşgal Edilmekte"
Demirkan, "İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi örneğinde yaşandığı gibi, kirli teknolojilere yer sağlamak amacıyla orman alanlarımız, tarım topraklarımız işgal edilmektedir. Bu olumsuz sürece kesin olarak 'dur' denilmeli, ekonomik öncelikler ekolojik önceliklerin önüne geçirilmemelidir" dedi.

Çevre Koruma Derneği Başkanı Aylin Canpolat Ödemiş de "Ormanları yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz. Anayasanın 169. maddesine göre, 'devlet, ormanların korunması ve geliştirilmesinden sorumlu olup, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme' izin verilemez..." dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.