Haberler

Mimarları da şaşırtmış

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Anayasadan " Atatürk ilke ve inkılapları" nın çıkartılmasını öneren AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül 'ün önceki yıllarda Mimarlar Odası 'na hukuk danışmanlığı yaparken mimarları da şaşırttığı açıklandı.

Üskül'ün, özellikle "mimarlık meslek hukuku ve kente karşı suç ilişkisi" hakkındaki yasa hazırlıklarına yardımcı olması için, 2003'te Mimarlar Odası'na "profesyonel danışman" olarak alındığını belirten eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci gazetemize yaptığı açıklamada, "Kendisinden yararlanamadığımız gibi, her raporu kafa karıştırıcı nitelikteydi" dedi. Atatürk ilkelerinin sivil anayasayla çelişeceğini belirten Üskül'ün, CHP'li ve sosyal demokrat kimliğiyle sivil toplum kuruluşlarına da danışmanlık yaptığı biliniyor. Üskül'ün mimarlara danışmanlığı sırasındaki tutumuna ilişkin bilgi veren Oktay Ekinci şunları söyledi: "Bizim en önemli sorunumuz hem 'kente karşı suç' ların önlenmesi; hem de mimarların bu tür 'suç oluşturacak projeler' i üstlenmelerinin önüne geçilebilmesiydi. Hem anayasa profesörü hem de toplumcu bilinen Üskül, şimdiki Oda Başkanı Bülend Tuna 'nın teklifiyle profesyonel danışman yapıldı. Fakat kamu yararına denetim konusunda farklı düşünüyorduk. Üskül'ün hazırladığı raporların hiçbirinde 'liberalizmin kente karşı suçlarını önleyecek' ve 'ulusal çıkarları gözetecek' bir toplumsal denetim hukuku tanımlanmadığından umduğumuzu bulamadık ve danışmanlığı da sona erdi."

Oktay Ekinci, Üskül'ün anayasadaki Atatürk devrimleriyle ilgili sıkıntısının da toplumcu düşünceden ve ulusal çıkar anlayışından uzaklaşmasının ürünü olabileceğini söyledi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.