Haberler

Türkiye'nin dört bir yanı kazı

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Yaz dönemiyle birlikte kazı mevsimi de açıldı. Türkiye'nin dört bir yanındaki kazı alanlarında ödenek sorununa karşın çalışmalar başladı.

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesindeki, Likya Uygarlığı'nın en büyük kenti Xanthos'ta 1950'den bu yana süren kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, Bordeaux Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Jacques des Courtlis başkanlığında yapılıyor. Des Courtlis, bir yandan antik kentte bir süre önce ortaya çıkarılan Bizans mozaikleri onarılırken, bir yandan da kazıların sürdüğünü belirtti. Bölgede yaklaşık 20 kişilik Fransız bilim ekibinin çalıştığını, ödeneğin de Fransa Dışişleri Bakanlığı'nca sağlandığını vurgulayan Des Courtlis, kazıların 3 Ağustos'a kadar süreceğini açıkladı.

Antalya'nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis antik kentindeki kazı çalışmaları ise Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında sürdürülüyor. Çevik, kazı bölgesinde yeni çalışma alanları saptadıklarını belirterek "Bu alanlarda farklı ekiplerle kazı çalışmaları sürüyor. Çalışmalar bu ayın sonunda bitecek'' dedi.

Antandros Antik Kenti...
Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesindeki Antandros antik kentinde kazı çalışmalarını yöneten Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürcan Polat , bu yıl kentin "Nekropol'' (gömütlük) bölgesine yoğunlaşacaklarını, bu alanın Geç Roma döneminde konut alanı olarak kullanıldığını belirterek şunları söyledi:

"Geçen yıllardaki çalışmalarımızda antik yolun yaklaşık 2-3 metre kadar güneye kaydığını tespit etmiştik. Bu buluntular, söz konusu alandaki mezarlara ulaşılmasını kısmen engellediği için bu yıl önceki yıllara oranla daha az sayıda mezara ulaştık. Bu mezarlardan ikisi daha önce Antandros nekropolünde rastlanmayan anıt mezarlar."

Karabük'ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianoupolis antik kentinde başlayan kazı çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) 60 bin YTL destek sağladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, antik tiyatro, Roma dönemi anıt mezarı ve Geç Roma dönemi mozaik döşemeli yapılarında kazı yapılacağını açıkladı.

İkiztepe'de Kazı...
Samsun'un Bafra ilçesinde 1974'ten bu yana sürdürülen İkiztepe kazılarının bu yılki bölümünün ağustos ayında başlayacağı bildirildi. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önder Bilgi, kazıların bu yıl Tepe 1'de yapılacağını belirterek "İlk Tunç Çağı tabakalarına inene kadar kazıları sürdüreceğiz. O dönemin mimari ve kültürel yapısını ortaya çıkaracağız'' dedi.

Erzincan'ın Üzümlü ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Altıntepe bölgesinde 2003 yılında başlatılan kazı çalışmaları ise Atatürk Üniversitesi'nde görevli 3 öğretim üyesi ve 12 öğrenci ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce sağlanan 15 işçiyle sürdürülüyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.