Haberler

Kuraklık Mimar Sinan'a yaradı

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
İstanbul'da Alibeyköy Barajı kuraklıktan kurudu, Kanuni Sultan Süleyman'ın Mimar Sinan'a yaptırdığı Moğlova Kemeri tüm ihtişamıyla ortaya çıktı! Yıllar sonra yeniden 16'ncı yüzyıldaki görünümüne kavuşan yapıda hiçbir hasar olmadığı belirlendi.

Süleymaniye Camii, birden yarısına kadar toprağa gömülse, sonra yine kendi kendine ortaya çıksa ne hissederdiniz? "Süleymaniye, Selimiye dini mimari için neyse, Moğlova Kemeri de sivil mimari için o" diyen sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice, son günlerde işte aynen böyle hissediyor.

İlk katına kadar Alibeyköy Barajı'nın suları altına gömülen Mimar Sinan'ın ünlü eseri, İstanbul'u etkisi altına alan kuraklığın etkisiyle tüm ihtişamıyla ortaya çıktı.

Eyice'nin verdiği bilgiye göre Avrupalıların Roma eseri sandığı eser, "Öyle bir su getiresin ki, çocuklar ve ihtiyarlar devletimin yaşaması için bana dua etsinler" diyen Kanuni tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı. İki sıra kemer halindeki yapı, sadece su getirmekle kalmadı, estetik açıdan da bir şaheser oldu. 1554-1562 yılları arasında yapılan 35 metre yükseklikteki ve 257 metre uzunluktaki kemer, Romalıların Fransa'daki Pont Du Gard kemeriyle eşdeğerde görülüyor.

İSKİ hâlâ kemeri kullanıyor
Mimar Sinan gönüllülerinin düzenlediği gezide Moğlova Kemeri'ni görme fırsatı bulan arkeolog Görkem Kızılkayak heyecanlı: "Kemer 16. yüzyıldaki görüntüsüne kavuşmuş. İSKİ'nin hâlâ üzerinden su geçirdiği tarihi yapıda hiçbir hasar yok."
"Böyle bir sanat eserinin göl içinde kalmasına Allah da razı olmamış. Arazi de iyi etüt edilmemiş herhalde, su tutmuyordu. Su sadece birinci kat mahmuzlarına kadar çıkıyordu. Ama baraj gölünün ömrü 35-40 sene. Sonra erozyon nedeniyle göl kapanacak, içindeki tarihi eserlerse daha da toprağa gömülecek" diyen Prof. Eyice'ninse şimdi bir önerisi var: "Barajı kuru bırakalım!" Eyice 1983 yılında açılan barajın yapılması ilk gündeme geldiğinde, Anıtlar Kurulu'nda buna karşı çıkan tek üyenin kendisi olduğunu vurguladı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.