Haberler

Tarihî kışladan sanat sesleri yükselecek...

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: İnan Arvas
Beykoz’un Yalıköy Mahallesi’nde, yaklaşık 27 yıldır kendi haline terk edilerek metruk halde bırakılan tarihî askeri kışla, artık kongre ve kültür merkezi oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, tarihî askeri kışlanın restore edilerek kongre ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi ile bu eserin yapımı ve kullanımı için Başkan Kadir Topbaş’a yetki verilmesini oy birliğiyle kabul etti.

220 kişilik gösteri salonu
Mülkiyeti Beykoz Belediyesi’ne ait yaklaşık 20 bin metrekarelik alana sahip tarihî askeri kışla, İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan projeye göre restore edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Müdürlüğü’nün projesini hazırladığı ve Yapı İşleri Müdürlüğü’nün restorasyonuna başladığı tarihî Beykoz Kışlası ana işlevi ‘sanat ve halk eğitim merkezi’ olan bir kültür ve kongre merkezine dönüşüyor. Kültür merkezi içinde 3 adet 125 kişilik çok amaçlı salon, kütüphane, sergi ve atölyeler ile avluda 220 kişilik gösteri alanı bulunuyor. 5 milyon YTL’ye mal olacak proje 2008 yılının Nisan ayında tamamlanacak.

Yetimler yurduydu
Beykoz’un ayrılmaz parçası olan tarihî kışlanın ön cephesinde bir kitabe, Osmanlı tuğrası, kemerli bir giriş kapısı ve kemerlerin oturduğu sütun başlıkları yer alıyor. Sultan III. Selim dönemine kadar hangi amaçla hizmet verdiği tam olarak bilinmeyen tarihî kışlanın, III. Sultan Selim dönemi ile birlikte bir sanayi bölgesine dönüşmesi planlandı. Sultan Selim, bu doğrultuda askeri amaçlı bir çuha fabrikası ile kağıt fabrikasının kurulmasını emretti. Ancak 1807 ayaklanması sonucunda tahttan indirilerek öldürülmesinin ardından proje kesintiye uğradı ve tahta çıkan II. Sultan Mahmud bu projeyi sürdürmedi. Bu sebeple başlanan inşaat yarım kaldı. Kışla Balkan Savaşı ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında yetimler yurdu (Dar’ül Eytam) olarak hizmet verdi, daha sonra askeriye tarafından kullanılmaya başlandı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında Beykoz Çayırı’nda konuşlanan askeri birliklere karargah işlevi gören kışla, 1960’lı yılların ardından Askeri İnzibat Merkezi olarak tayin edildi. Kışla 27 yıldır da kaderine terk edilerek metruk halde bırakılmıştı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.