Haberler

7 yıldızlı Sungate'yi Rus müteahhit Polonsky alıyor

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Rusya'nın emlak kralı Sergei Polonksy, doğum gününü kutlamak için geldiği 7 yıldızlı Antalya Sungate Otel'e hayran olunca 450 milyon doları masaya koydu. Arkadaşlarına unutamayacakları bir davet vermek isteyen Polonsky, tavsiye üzerine Avrupa'nın en büyük 7 yıldızlı oteli olan Sungate Port Royal'de konukları için oda ayırdı ve en büyük salonu kiraladı. Rusya'da büyük hayran kitlesi bulunan Tarkan'la 550 bin dolar karşılığında özel konser için anlaşan Polonsky, 33. yaş gününde en sevdiği şarkıcının sesinden 'doğum günü' şarkısını dinledi. Organizasyondan ve otelden etkilenen Polonsky, sahipleri Mehmet ve Ekrem Cengiz'in 'satış düşünüp düşünmeyeceğini' öğrenmek için haber gönderdi. Cengiz kardeşlerin de ilgilenmesi üzerine masaya oturan Polonsky, 450 milyon dolara kadar çıktı. Anlaşma 15 gün içerisinde imzalanıyor.

Rusya'nın En Yüksek Binasını Yapıyor
Rusya'nın en büyük gökdelenini yapan Polonsky, ünlü oteller zinciri Hyatt grubuyla da ortaklıklara sahip. Antalya ise turizme yatırım yapan Rus girişimcilerin en gözde şehirlerinden biri. Türkiye'nin ilk 7 yıldızlı oteli olan Sungate Port Royal, Sergey Polonski adındaki Rus girişimciye 450 milyon dolara satıldığında bölgenin cezibesi daha da artmış olacak. Otelin sahibi Cengiz Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, satış işleminin Ağustos ayında atılacak olan imza ile sonuçlandırılacağını sadece Yeni Şafak'a açıkladı.

Sergei Polonsky Kimdir?
Günümüzde bünyesinde altı şirketi bulunan, yıllık iş hacmi 4 milyar doları aşan Mirax Group'un Yönetim Kurulu Başkanı olan Polonsky, 1972'de St. Petersburg'da doğdu. Kentin devlet üniversitesinin İnşaat Mühendisliği Fakültesi'nin Ekonomi ve İşletme bölümünden iyi dereceyle mezun oldu. 2000 yılında doktorasını ekonomi üzerine tamamladı. Arkadaşı Artur Kirilenko ile ileride şirket grubuna dönüşecek Mirax'ın ilk adımını attı. Şirket, dört yıl gibi kısa sürede inşaat alanında uzmanlığını kanıtlayacak birçok projeyi hayata geçirerek sayısız ödül kazandı. Başarılarından dolayı Girişimciler Konseyi'ne kabul edilen polonsky, 2005 yılında da Rusya Müteahhitler Birliği'nin kurulmasına öncülük etti. Günümüzde bu birliğin başkan yardımcılığını yürütüyor. Bu arada Sungate Port Royal'in Rus işadamı tarafından satın alınması ve daha önce Moskovskiy Komsomolets gazetesinde çıkan, Rusya'da özelleştirmeler sayesinde büyük servet sahibi olan zenginler için kullanılan "Rus oligarkların" Türkiye'ye yatırım yapmak istedikleri haberleri, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye daha fazla Rus sermayesinin gireceğine işaret ediyor. Moskovskiy Komsomoltes Gazetesi haberinde şu ilginç bilgilere yer veriliyordu: "Türkiye'de deniz kıyısında ilk caddede bulunan üç yıldızlı bir otel 3 milyon dolardan, beş yıldızlı oteller ise 5 milyon dolardan başlıyor. Türkiye'de bir otelin maksimum fiyatı 150 milyon dolara kadar çıkıyor. Türkiye ya da Bulgaristan'da bir otel alıp renove etmek, Rusya'nın Karadeniz kıyılarında sıfırdan bir otel inşa etmekten çok daha ucuza geliyor." Haberde, Rus oligarkların 150 milyon dolara otel alıp, restore ettikleri bu harcamaya da "Çerez parası" gözüyle baktıkları yazıyordu. Bilindiği gibi, daha önce de Kundu bölgesinde Roman Abramoviç küçük bir otel satın almıştı. Rus yatırımcılar için, Türkiye dışında cazip turizm yatımı ülkesi olarak Hırvatistan, Karadağ ve Bulgaristan öne çıkıyor. İspanya, Fransa dahil tüm sahil şeridinde Rus zenginleri sadece konut amaçlı değil, ticari yatırım amacıyla da otel ve tesis alıyor.

Türkiye'nin ilk 7 yıldızlı oteli...
Bayındır Holding'e ait olan Antalya Belek'teki araziyi alacaklarına karşılık 2001 yılında devralan Cengiz Group tarafından Türkiye'nin ilk 7 yıldızlı oteli olarak inşa edilen Sungate Port Royal'in satışı için uzun süredir görüşmeler yapıldığına dikkat çekilirken; Port Royal'in en yüksek teklifi veren Rusya'nın en büyük mütiahhitlik firmalarından birinin sahibi olan işadamı Sergey Polonsky'ye satılacağı öğrenildi. 2002 yılında faaliyete geçen Port Royal'in satışı için Rus işadamı ile 450 milyon dolara el sıkışıldığı belirtilirken, satışa ilişkin imzanın ağustos ayı içinde atılacağı kaydedildi. Cengiz Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, satış işlemini doğrularken, "Rusya'nın en büyük müteahhitlik firmalarından biri. Türkiye'deki ilk yatırımları Sungate Port Royal olacak. Her konuda anlaştık ve satış işlemi konusunda mutabık kaldık. Ağustos ayı içinde de imza atacağız. Türkiye'ye zengin turistleri getirmek için alternatif şeyler yapmanız gerekiyor. Ben 3 yıl boyunca bu otel için tüm hafta sonlarımı Antalya'da geçirdim. Çok emek harcadım. Yapmayı hayal ettiğim şey, bugün Nice'e Cannes'e giden, kaldığı otele gecelik 2 bin Euro ödeyen zengin turistleri ülkeme çekmekti. Bunu başardım da. Ama şu anda anlatamayacağım bazı nedenlerden dolayı, hayal ettiğim her şeyi yapamayacağımı düşünmeye başladım" diye konuştu.

Sır Gibi Saklanan İsim Polonsky
Cengiz Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Sungate Port Royal'ı satın alacak Rus yatırımcının adını bir sır gibi saklarken; Rus yatırımcının adının Sergey Polonsky olduğu öğrenildi. Cengiz, Rus yatırımcıyı tarif ederken; "Bu yatırımcı Rusya'nın en saygın işadamları arasında. Moskova'nın en yüksek gökdelenini yapıyor. Hyatt Grubu ile rezidans işletiyor. Sungate Port Royal, turizmdeki ve Türkiye'deki ilk yatırımları. Bu yatırımcı ile ben Rusya'da ve Türkiye'de çok işi yapacağım. Oteli aldıktan sonra da beni bırakmaya niyetleri yok. Bana, 'Bu işte deneyimlisin, sakın bir yere gitme' diyorlar. İçim rahat. Bu Rus yatırımcı sayesinde Sungate Port Royal, dünyanın çok daha zengin insanlarını kendine çekecek" değerlendirmesinde bulundu. Cengiz, Yeni Şafak'ın sorusu üzerine Sungate Port Royal'i Rus işadamı Sergey Polonsky'nin satın aldığını doğruladı. Antalya Beldibi Beldesi'nde bulunan Sungate Port Royal Otel, bin 174 oda, 3 bin 250 yatak kapasitesi bulunuyor. Port Royal'ın Akdeniz'in en büyük otelleri arasında yer aldığı belirtiliyor. Mimar Tuncay Çavdar'ın Batı-Uzakdoğu sentezini kullanarak projelendirdiği Port Royal; toplam 17 bin 500 metrekarelik havuz alanı ile aynı zamanda bir su cenneti olarak adlandırılıyor. Port Royal'de çocuklar için 4 bin metrekarelik çocuk havuzu bulunuyor.

Tarkan 350 istedi Polonsky 550 verdi
Doğum günü için Sungate otele gelen Polonsky partisinde Tarkan'ın çıkmasını istiyor. Bu isteği ünlü sanatçıya iletildiğinde Tarkan konser karşılığında 350 bin dolar talep ediyor. Bu talebe Polonsky 550 bin dolarla cevap veriyor. Otelin satış hikayesi de böylece başlamış oluyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.