Haberler

Yeni evimizin adı m-ch

Tarih: 28 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hacer Gemici
Dünyanın dört bir yanındaki mimarlar ve tasarımcılar, yeni nesil göçebeler için sofistike ev konseptleri geliştiriyor. Bir kamyonun arkasına atılıp taşınabilen bu küçük evleri dilediğiniz her yere koyabiliyorsunuz. Dama bile... Bu gidişle birkaç yıl sonra evlerimizi salyangozlar gibi sırtımızda taşımaya başlayacağız. Peter C. Hubschmid, mutfak eşyaları üreten Gaggenau'nun dergisi New Spaces'in ilk sayısında bu konuyu kaleme almış.

Küp şeklinde, pratik ve iyi: m-ch (Mikro Kompakt Ev) İngiliz mimar Richard Horden'ın ekibi tarafından tasarlandı. Kendisi aynı zamanda Münih Teknoloji Üniversitesi'nde profesör. Küp şeklindeki yapının her iki tarafı da 2.6 metre uzunluğunda alüminyumdan yapılmış. Ev, iki yatak, mutfak, duş teknesi, tuvalet, ısıtma ve havalandırma ile donatılmış olarak teslim ediliyor. Bu evlerden 6 tanesi, Münih Üniversitesi'nin Freimann bölgesindeki yurt kompleksi içindeki O2 Köyü'nü oluşturuyor. Üniversitenin öğrenci işleri projeyi O2 Mobil İletişim şirketinin sponsorluğunda gerçekleştirmiş. Horden'ın öğrencileri inşaat bittikten sonra evleri test etmek için gönüllü olmuşlar ve burada 6 ay yaşadıktan sonra bu deneyimden o kadar hoşlanmışlar ki, bir sömestr daha kalmak istemişler. Şimdi, bu evlerde kalmak isteyen öğrencilerin oluşturduğu uzun bir bekleme listesi var.

İlham Japon Evlerinden
"Model olarak geleneksel Japon çay evlerini kullandık" diyor Horden. "Ama teknolojik ve sanatsal malzemeler ekledik. Az çoktur diyen Zen filozofisinden etkilendik". Evler, sıkışık durumlarda değerini kanıtlamış malzemeler kullanılarak inşa edildi. Örneğin yatlarda ve uçaklarda kullanılan malzemelere yer verildi. Bir m-ch'nin içinde yaşamak, temel öğelere odaklanmak demek. Münih takımı tasarım kalitesi, görsel karakteristik, yüzey dokuları ve pratik kullanıma en üst düzeyde öncelik verdi.

Kübik evler, kısa süreli ama akıllı ve kaliteli yaşam aranan her yerde kullanılabilir. Ayrıca daha geniş yaşam alanları için eklemeler yapılabilecek durumdalar. m-ch'nin gerçek cazibesi, ayrıcalıklı tasarımı ve üretim kalitesinde yatıyor. "Evlerin fiyatını makul tutmak için yerden kısıntı yaptık ama kaliteden değil" diyor Münih'teki Haack + Höpfner mimarlık ofisinden mimar Lydia Haack.

Ulaşılabilir ve çekici yaşam alanları için yaratılan fütüristik konseptler giderek daha popüler hale geliyor. Müteahitler burada akılcı üretim yöntemlerine, kolay nakliyeye ve hızlı kuruluma özellikle dikkat ediyor. Özellikle geleneksel olmayan yapıların onaylanması bakımından liberal uygulamalara sahip olan ülkelerde, bu tip evler için pek çok ilginç çözüm bulunabilir. Gerçi, m.ch örneği, bazı konseptlerin Almanya gibi nispeten tutucu ülkelerde de başarılı olabileceğini gösteriyor.

Kamyon Kasası Kadar
Konforun ve fiyatın en tepesinde bulunan Glidehouse, San Francisco'dan mimar Michelle Kaufmann tarafından tasarlandı. Kaufmann, kocasıyla birlikte San Francisco sahilinde ihtiyaçlarına yetecek gibi geleneksel bir evi karşılamayadıklarını fark edince bu projeyi yaratmış. Japon ve California stilinden ilham almış. Sonuç; 121 metrekarelik, iki banyolu, iki yatak odalı, bir oturma odası ve bir mutfaklı rahat bir yaşam alanı. Ev iki parçadan oluşuyor. Kanada'da bir fabrikada üretilmişler. Boyutları Amerikan kamyonlarının kasası esas alınarak hesaplanmış. Bir bölümde oturma odası ve mutfak, diğer bölümde yatak odaları ve banyolar bulunuyor. Ev ismini, sürgülü dev cam kapı/pencerelerinden alıyor. Metrekaresi 1.333 ile 1.777 dolara maloluyor.

Kaufmann'ın Glidehouse'u özellikle çevreyle dost malzemelerden üretilmiş bir yapı. Bazı parçaları geri dönüşümlü. Ayrıca mümkün olduğunca az enerji harcıyor. Evin sergilenen son halini görmek için insanlar bazen tam 1 saat sırada bekliyor.

Hem m-ch hem de Grinhouse evlerinin temelindeki fikir, prefabrike, taşınabilir malzemeler kullanmak, böylece maliyeti aşağı çekmek, insanlara evlerini diledikleri gibi döşemek için finansal bakımdan nefes aldırmak.

Kendinize K1, K2, K3 Köpeğinize K9
Amerikalı üretici Kithaus'un K1 isimli evlerinin temelinin çevresi 5.2 metre. Yapı bir tavuk kümesine benzemesine rağmen, sabit alüminyum çerçevesi ile son derece sağlam. Ayaklar üzerine kurulmuş, düz çatılı bir ev K1. Duvarları, çatısı ve yerleri kompozit panellerden yapılma. Bu da çok iyi bir ısı yalıtım şansı veriyor. Evi biraraya getirmek birkaç gün sürüyor. Hafifliği sayesinde, ağır yük çekemeyecek yüzeylerde bile inşa edilebilir. Bir K1 evi 59 bin dolara mal oluyor. Daha küçük ve daha basit olan K2 ile K3'ler de var. Köpeği olanlar bir 1.20 metrekarelik K9 kulübe yaptırabilir. Bu evlerin çoğu, uzun süreli ikamet için tasarlanmadı. Daha çok hafta sonları veya tatiller için, pastoral ve şehirden uzak alanlarda, nispeten basit görünüm ve ucuz maliyetle inşa edilmeleri planlanıyor.

İnternetten Sipariş
Bauhaus düsturu "Biçim işlevi takip eder", Yeni Zelandalı ev üreticisi Bachkit için de geçerli. Bach, plaj evleri için Yeni Zelanda'da kullanılan bir terim. Tasarımcı ve şirket başkanı Andre Hodgskin, iki konteyner modülden oluşan alüminyum kaplama basit plaj evleri öneriyor. Modüller önceden hazırlanan ahşap döşemenin üzerine yerleştiriliyor. Bu döşeme aynı zamanda evin zemini vazifesi görüyor. Modüller birbirine sürgülü cam ve levhalardan yapılan duvarlar ile bağlanıyor. Bu duvarlar muhteşem bir plaj manzarasına açılıyor. İnternet üzerinden sipariş vermek mümkün.

Kamyonla Arsaya Teslim
Zenkaya, Güney Afrika'dan fütüristik bir prefabrik ev. Evinize bir kamyonun arkasında geliyor, arsaya bırakılıyor. Kapıyı açıp içine girer girmez yaşamaya başlayabiliyorsunuz. Fransız Eric Bigot tarafından yaratılan Zenkaya'nın 3 boyu var. 20, 40 ve 60 metrekare. Ofis veya ev olarak kullanılabiliyor. Modern tasarımı, Afrika steplerinin ortasına yerleştirildiğinde etkileyici bir görünüme kavuşuyor. Tabii eğer ıssızlığın ortasında kendinizi yalnız hissederseniz, hemen bir kamyon çağırabilir, evinizi arkasına yükleyip başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Dama Kondurulan Ev
Tasarımcı Werner Aisslinger, Berlin'in çatılarında kendine başka tür, şehirli bir step ortamı bulmuş. Loftcube adını verdiği evinin sloganı; " Göçebe yaşam tarzı olan tutkulu bireyler için minimalist yaşam alanları". İlk inşa ettiği örnek (adı LC 39), 39 metrekareydi. Berlin'de bir apartmanın çatısında duruyor. Yerden tavana kadar uzanan camlar harika bir şehir manzarası sunuyor. Parçalar kamyonla getiriliyor, çatıda vinç yardımıyla birleştiriliyor. Basit bir Loftcube, Almanya'da 148 bin dolara satılıyor. 55 metrekarelik daha geniş modelleri de var.

34 Bin Dolar'dan Başlıyor
Şu anda Avustralya'da inşa edilen evlerin fiyatı 34 bin dolardan başlıyor. Tüm Avrupa ülkelerine gönderilebiliyor. Fiyata kurulum işlemleri, su ve elektrik tesisatı gibi şeyler dahil. Sipariş ile teslimat arasında geçen süre genellikle 8-10 hafta.
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.