Haberler

Boğaz’ın altı ‘tüp’ üstü mayın tarlası

Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Şanlıkan
Marmaray Projesi nedeniyle trafik akışı ‘tek yön’den sağlanan İstanbul Boğazı’nda ‘tehlikeli yakınlaşmalar’ meydana geliyor. Kuru yük gemileri, patlayıcı madde taşıyan tankerler, şehir içi ulaşımı sağlayan vapurlar, tekneler, deniz otobüsleri ve balıkçı tekneleri Boğaz’da neredeyse burun buruna geliyor. Bazı kaptanlar bu karmaşaya Marmaray’ın yol açtığını iddia ediyor, ancak yetkililer aynı kanıda değil...

İstanbulluları endişelendiren bu yoğun trafiğin ‘lokal trafik kuralları’na uyulmamasından kaynaklandığını söyleyen Ulaştırma Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Kaptan Salih Orakcı, “Kurallara göre uluslararası geçiş yapan bir geminin önünden yerel trafikteki taşıtların geçmesi yasak. En fazla 100 metre yaklaşarak ve arkasından geçmek zorundalar. Marmaray Projesi nedeniyle şu an Boğaz trafiği gece 24.00’ten öğle 12.00’ye kadar güneyden kuzeye, öğleden gece yarısına kadar kuzeyden güneye işliyor. Ancak bu, eskisine göre daha emniyetli ve güvenli bir geçiş sağlıyor. Uluslararası antlaşmalara göre, Boğaz’da geçiş üstünlüğü yabancı gemilerin... Kros geçiş yapan diğer vapurlar ve tekneler ‘Çatışmayı Önleme’ ve Deniz Trafik tüzüklerine göre hareket etmek zorunda. Yerel trafiğin disipline edilmesi ve kurallara uygun geçiş yapılması için geçen yıl eğitici bir yerel trafik rehberi yayınladık” diyor.

‘151 Alo Kıyı Emniyet’i Arayın
Dünyanın en riskli su yolları arasında yer alan İstanbul Boğazı’ndaki trafiği 4 yıl önce devreye giren Gemi Trafik Hizmetleri düzenliyor. Gemilerin herhangi bir kaza ya da arıza yaşamaması için kaptanlara bilgi ve tavsiye aktaran Gemi Trafik Hizmetleri 24 saat esasına göre görev yapıyor. Bu arada vatandaşlar da Boğaz trafiğine ilişkin her türlü bilgi, ihbar ve şikâyetlerini 151 Alo Kıyı Emniyeti Hattı’nı arayarak duyurabiliyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.